KLAP! Dalík dostal klepeta! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 21. května 2024

Svátek slaví Monika, zítra Emil

KLAP! Dalík dostal klepeta!

Dalík už není velké zvíře, nýbrž v očích policie zločinec.
Dalík už není velké zvíře, nýbrž v očích policie zločinec. (Aha! - Martin Hykl, David Kundrát, Alexandr Malachovský, Petr Novotný, ara)

Po bývalém hejtmanovi Středočeského kraje Davidu Rathovi (46, exČSSD) dopadla protikorupční policie další velkou rybu - nejlepšího přítele expremiéra Mirka Topolánka (56, ODS), prachatého lobbistu podivné pověsti Marka Dalíka (37). Dostal klepeta a vyslechl si obvinění z podvodu!

V neděli večer se podle informací deníku Aha! Dalík, který už je roky jednou nohou ve Švýcarsku, chystal do luxusního podniku SaSaZu v pražských Holešovicích. Jenže podle zaměstnanců tohoto mezi celebritami vyhlášeného baru a restaurace dovnitř nedošel. Na parkovišti ho prý čapli policisté. „Mohu potvrdit, že jsme ho zadrželi, a to v souvislosti s případem vyšetřování nákupu transportérů Pandur. Více to komentovat nebudeme,“ uvedla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová (39), která stála i za zadržením Ratha.

Dalíkův průšvih, který ho momentálně stojí svobodu, přitom pochází už z roku 2007. Coby poradce tehdejšího premiéra Topolánka si prý řekl rakouské firmě Steyr o osmnáct milionů eur (téměř půlmiliardy korun) za to, že v její prospěch ovlivní zakázku na nákup transportérů Pandur pro českou armádu a společnosti obnoví smlouvu.
Lobbista byl už včera obviněn z pokusu o podvod, protože dodavateli slíbil, že uplatní vliv, který v té době ani neměl. „Za trestný čin podvodu mu může hrozit až osm let vězení,“ řekl Aha! advokát Jan Černý. Zajímavé je, že lobbistu neobvinili z korupce. „Korupční jednání ve stádiu pokusu (Dalík peníze nedostal, pozn. red.) je právě tak trestné jako dokonaný trestný čin,“ podivoval se přitom Černý.
A důvod, proč nad Dalíkem nevisí rovnou dva trestné činy? Policie nedovede prokázat, že si o peníze řekl jménem politiků. Pokud se jí to ale časem podaří, nelze vyloučit, že v ohrožení bude i Topolánek. Ten včera nezvedal telefon ani nereagoval na esemesky.

Skandál za skandálem!

Dalík stihl během působení v politice šlápnout na spoustu kuřích ok. Vždy se však bránil, že ho všichni nesnáší jen proto, že je Topolánkovou pravou rukou.

„Když si čtete memoáry nebo biografie nacistických pohlavárů, tak tam se jako červená nit táhne nenávist všech k Martinu Bormannovi (osobní tajemník nacistického diktátora Adolfa Hitlera, pozn. red.). A proč? Protože byl blízko k Hitlerovi, protože mu Hitler věřil, takový člověk je vždy neoblíbený,“ vyjádřil se dokonce jednou k tématu! Opravdu? Nebo za Dalíkovu neoblíbenost mohou prostě a jednoduše podezřelé kauzy spojené s jeho jménem?

Kauza č. 1 - Uplácení poslance

Poslanec Unie svobody Zdeněk Kořistka (55) v roce 2004 prohlásil, že mu Dalík a další lobbista Jan Večerek (39) nabídli deset milionů korun a dokonce i post velvyslance v Bulharsku, když bude hlasovat proti důvěře tehdejší sociálně demokratické vládě. Dalík a Večerek byli kvůli tomu zadrženi, soud ale jejich stíhání zrušil.

Kauza č. 2 - Žádost o úplatek

V květnu roku 2011 se objevily zprávy, že Dalík požadoval v roce 2007 zhruba 480 milionů korun od firmy dodávající transportéry Pandur. Ministerstvo obrany nakoupilo transportéry za 134 milionů za kus, Portugalci přitom za jeden stroj zaplatili 40 milionů korun. Nutno dodat, že o nákupu 199 Pandurů s opcí na 35 dalších za 20,8 miliardy rozhodla v roce 2006 vláda (ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil a vypsal novou soutěž. Česko nakonec koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy.

Kauza č. 3 - Jachtařská dovolená

Koncem července roku Aha! zveřejnilo fotografie tehdejšího premiéra Mirka Topolánka, jak v toskánském městečku Monte Argentario jezdí na jachtě a tráví čas s lobbisty Markem Dalíkem a Vladimírem Johanesem (53). Mimo jiné se tam v tutéž dobu mihl třeba i tehdejší šéf ČEZ Martin Roman (42), stínový ministr průmyslu Milan Urban (53, ČSSD) nebo s mnoha skandály spojovaný exministr dopravy Aleš Řebíček (45, ODS). Důvod a finanční pozadí skandálního výletu účastníci dodnes pořádně nevysvětlili.

Kauza č. 4 - Ovlivňování novinářů

Před třemi lety měl Dalík na pokyn Topolánka přesvědčovat reportéra České televize, aby neodvysílal reportáž o policejním vyšetřování poslance Petra Wolfa (52) – jeho kauza se zneužíváním státních dotací od ministerstva životního prostředí stále není uzavřen. Topolánek pak připustil, že chtěl Wolfovi, který podržel jeho tehdy slabou vládu, pomoci.


Dalíkův majetek? Moc ho v Česku nezbylo…

Kromě příjmů z poradenské činnosti na Úřadu vlády vykazoval Dalík milionové zisky ještě přes svoji reklamní agenturu New Deal Communications, ačkoliv není znám jediný její klient! Pod jeho prsty se protočila řádka luxusních nemovitostí a po Praze si jezdil v porsche. Pak ale prodal apartmá ve Špindlerově Mlýně, byt na Hradčanech v ulici na Valech v domě, kde bydlí Topolánkova exmanželka Pavla (57), a většinu času začal trávit ve Švýcarsku. V Praze se tak v posledních dvou letech ukazuje jen jednou za čas, »bohužel« se mu do návštěvy strefila i protikorupční policie. Podívejte se, jaký majetek tady Dalíkovi zůstal.

Restauraci už nemá!

Je to jen pár dní, co Dalík přestal být spolumajitelem luxusní restaurace Riva Bella v neméně luxusní pražské holešovické části Prague Marina. Z restaurace se vyvázal před několika měsíci, z obchodního rejstříku však bylo jeho jméno vymazáno teprve minulý čtvrtek. „O tom nic moc nevím, ale nemohla bych vám nic říct, ani kdybych něco věděla,“ nechtěla slečna z personálu restaurace věci kolem změny majitelů komentovat. Jediným majitelem nóbl podniku tak zůstává podnikatel Radek Mašín, který v té samé budově provozuje jachtařský obchod.Přečtěte si
zadnice
10. 10. 2012 • 10:58

Vyděšená důchodkyně (80): Vy**ř mi ho, pořvávají na ni Romové! Jak se jedná o cigány i v ČR, tak se nesmí nic říci! Jedině tvrdě je naučit slušnému chování, to ale policie nesmí!!!

bobou
10. 10. 2012 • 08:10

z toho článku takový nejistý pocit, že Dalíka sice čapla protikorupční policie. Ale na druhou stranu, proč se čekalo tak dlouho? Až si pěkně po tichoučku převede svůj veškerý nakradený majetek pěkně do Švýcarska? A tím pádem co po něm, asi tak bude stát vymáhat? Nyní mají jedinečnou příležitost. Zavřít, až zčerná. Aby z toho nakradeného ani on nic neměl.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.