Mýty o houbách! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 25. února 2024

Svátek slaví Liliana, zítra Dorota

Mýty o houbách!

Hřib smrkový
Hřib smrkový (pro Aha! – ČSOP Rokycany, Profimedia.cz, ara)

Óbr žně nečekejte, ale konečně začaly růst! Houbaři se už z lesa nemusejí vracet s prázdnými košíky. Úlovky podzimní sezony hlásí čtenáři Aha! ze Šumavy, Strakonicka, Českolipska, a dokonce i z letos doslova vysušené Moravy. Přestože na houby vyráží alespoň jednou ročně neuvěřitelných šest milionů Čechů, jsou stále opředeny tajemstvím. Jaké jsou nejčastější mýty, a co je naopak pravda?

Houby nakrájené na kousky se musejí zpracovat ještě v den sběru.

NE!

Pokud dáme houby do ledničky, bez problémů je lze uchovat den až dva dny. Jen není vhodný plastový obal.

Jsou plné těžkých kovů.

NE!

Je sice pravda, že ve zvýšené míře vstřebávají z půdy těžké kovy a další škodlivé látky, ale pokud nerostou na kontaminované půdě, jsou obavy zbytečné. Navíc obvykle nejíme houby každý den a těžko dojde k nahromadění takových dávek, které by ohrožovaly zdraví.

Jídlo z hub musíme hned sníst, nesmí se ohřívat.

NE!

Ohřátá smaženice či omáčky s houbami žádné zdravotní potíže nezpůsobí.

Houby by se neměly zmrazovat!

NE!

Je-li sezona na houby bohatá, můžeme houby pokrájet a uchovat v mrazničce při teplotě minimálně –18 °C až šest měsíců. Po rozmrazení je třeba všechny zpracovat.

Jedovatá houba je hořká, stačí v lese ochutnat!

NE!

Ochutnat můžeme např. hřib, pokud je hořký, nechte ho v lese. Stejné pravidlo ale neplatí u ostatních druhů hub. Jedovaté houby jiného druhu než hřibovitého mohou otravu způsobit ihned, i při pouhém ochutnání. A např. syrová muchomůrka zelená je velmi chutná.

Houby se nesmějí zapít pivem ani jiným alkoholem!

NE!

Na houby můžeme pít pivo, víno i další druhy alkoholu. Pochopitelně s mírou. Výjimkou je pouze několik málo hub, třeba hřib koloděj nebo hnojník inkoustový. Alkohol obecně prodlužuje dobu trávení hub. Navíc stejně jako káva dokáže zesílit toxické účinky těch jedovatých.

Případná otrava se projeví do tří hodin od snědení hub.

ANO I NE!

Pravda je, že člověk začne mít problémy nejčastěji do dvou až tří hodin, ale otrava se může projevit za dvě, deset, ale i za 30 hodin.

Vaše úlovky...

Pošlete nám svoje úlovky na aha@ahaonline.czAutor:  wer

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.