Před 20 lety havaroval vůz Alexandra Dubčeka: Byla to nehoda, nebo vražda? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 13. června 2024

Svátek slaví Antonín, zítra Roland

Před 20 lety havaroval vůz Alexandra Dubčeka: Byla to nehoda, nebo vražda?

Dubček silně vadil některým složkám české tajné policie a KGB. Chystal se svědčit v Moskvě o kriminální činnosti KGB. Stalo se mu to osudným?
Dubček silně vadil některým složkám české tajné policie a KGB. Chystal se svědčit v Moskvě o kriminální činnosti KGB. Stalo se mu to osudným? (Aha! - Martin Pekárek, Profimedia.cz, ara)

Tahle bouračka nedá mnoha lidem dodnes spát. Včera tomu bylo dvacet let, kdy na zakletém úseku dálnice D1 u Humpolce vylétl z vozovky bavorák, ve kterém seděl Alexander Dubček (†71). Elitní politik, tehdejší místopředseda federálního parlamentu a zásadní postava Pražského jara 1968, o dva měsíce později na následky nehody zemřel.

Řidič luxusního BMW dostal v dešti na problematickém úseku 88. kilometru smyk, nezvládl řízení a proletěl svodidly. Sám vyvázl s lehkým zraněním, Dubček ale vyletěl z auta, přerazil si páteř, pánevní kost, žebra, měl řadu dalších zranění.

A právě fakt, že byl politik nalezen 15 metrů od vozidla, vzbuzuje dodnes podezření, že nehoda mohla být zinscenována. V divoké porevoluční době se vyrojilo hodně teorií. A konspirace dodnes žije.

Prokletý 88. kilometr

Navíc je úsek dálnice opředen mýty, ovšem podepřenými statistikami o nehodovosti. Boural tu herec Petr Haničinec, zpěvačka Marika Gombitová, politici Bakšay a Bútora. Udály se tu hromadné nehody a o kilometr dál se před čtyřmi lety do rekordního karambolu dostalo dokonce 116 aut najednou! Účastníci havárií nezřídka popisovali, že pociťovali záškuby vozu, podivné pocity při řízení…

Může za to energie mrtvých?

Paranormální jevy navozují další spekulace. Vedou tudy totiž uranové žíly, vytvářející elektromagnetická pole a záření a senzitivní nebo unavení řidiči mohou negativně reagovat. „Může se jednat o vliv geologického podloží. Působí zde tektonické zlomy, je to skutečně značně rizikový úsek. Jednou z možností je i energie zemřelých. Údajně zde bylo keltské pohřebiště,“ zmínil v televizním dokumentu psychotronik Ivan Mackerle.

CO NAHRÁVÁ TEORII ÚKLADNÉ VRAŽDY

1. U vozu bylo rozbité zadní okno, ale Alexander Dubček ležel před vozem pod srázem.

2. Řidič si vyzvedl vůz v garážích, ale k Dubčekovi dorazil až po hodině. Přitom by cestu urazil pohodlně za deset minut. Co dělal, nikdo neví, protože nemusel vypovídat. Ostatně dlouho koloval vtip… Kdo viděl naposledy brzdy Dubčekova BMW? Mečiar!

3. Řidič se většinou nepoutal, tentokrát to ale udělal. Ale až za Brnem, po více než hodině jízdy.

4. Proč nebyl Dubček převezen okamžitě do Brna, kde fungovala nejmodernější neurochirurgie v zemi, ale do Humpolce a pak do Prahy?

5. Dubček měl vypovídat před zvláštní komisí o pozadí tzv. zvacích dopisů, které sepsali někdejší komunističtí pohlaváři (Indra, Kapek, Biľak, aj.), aby tzv. zlegalizovali okupační vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

6. Měl také vypovídat o praktikách sovětských komunistů a KGB. Dubček byl mj. v Moskvě v osmašedesátém vězněn, než přistoupil na normalizační podmínky Brežněva.

7. Ve stejný den, 1. září 1992, byl zavražděn bývalý polský premiér Piotr Jaroszewicz, který měl rovněž vypovídat proti KGB. Vrazi se nenašli.

8. Nenašla se ani aktovka Alexandra Dubčeka s důležitými dokumenty o obsazení ČSSR v roce 1968.

9. Nesouhlasil s rozdělením země, Slováci se údajně báli, že zviklá české poslance, aby hlasovali proti dělení státu. Na Slovensku ho navíc chtěli lidé za prezidenta, což mohlo někomu vadit.

10. Vůz nebyl podroben důkladné expertize, přestože syn Dubčeka Pavel žádal o přezkum přímo u BMW. Zkoumali ho pouze rutinně na ČVUT.

CO SE TEHDY STALO?

Řidič Ján Rezník okolo sedmé hodiny ranní v Bratislavě vyzvedl Alexandra Dubčeka a měl ho dovézt na zasedání federálního shromáždění do Prahy.

Dubček si za Brnem U devíti křížů přelezl během jízdy dozadu, aby mohl studovat materiály pro nadcházející schůzi. Nepoutal se ani jako spolujezdec, natož vzadu. Tehdy to nedělal žádný z politiků.

Nehoda se stala krátce po deváté hodině, v 9.25 už byla hlášena. Byla tu časová prodleva, mobily tehdy nebyly.

Rezník, voják z povolání a údajně bývalý kaskadér, jel hodně rychle, bouračka se podle expertů odehrála v rychlosti až 140 km/hod., kdy šofér nezvládl aquaplaning (mezi vozovku a kolo se dostane voda a pneumatika ztrácí potřebnou přilnavost).

Svědci nehody popsali, že Rezník byl venku z vozu u těla Dubčeka, který ležel v potoce cca 15 metrů od vozu. Co se stalo bezprostředně po nehodě, se nikdy nedozvíme, Rezník nevypovídal.

Byl sice odsouzen na rok nepodmíněně, jenže na Slovensku se na tento čin vztahovala amnestie, a tak Reznik ani trest nenastoupil.Přečtěte si
hlavina
2. 9. 2012 • 20:03

Samozrejme ,ze bol nepohodlny,hlavne v cechach,pretoze Havel musel byt prezident,ved mal velke majetky v Prahe ,to je jedna vec,bol nepohodlny samozrejme politicky a nie len preto,ze chcel udrzat federaciu, s tymto som ja napriklad nesuhlasil s panom Dubcekom,CSSR bol jeden velky omyl,hlavne pre Slovakov vsetky tie roky v spolocnom state,My Slovaci sme uplne ina mentalita ako Cesi....

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.