Otravné mouchy se probudily! Každá nese miliony bakterií! Jak je zahnat?

Jaro se probudilo a s ním i otravné mouchy. V někom vzbuzují odpor, jinému nevadí a jen mávne rukou. Odborníci přesto radí: neberte mouchy – ať už domácí, masařky či octomilky – na lehkou váhu!
„Před všemi je dobré se chránit, neboť svýma hbitýma nožkama i sosákem kontaminují potraviny a přenášejí celou řadu nemocí,“ varuje Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy ČR. Pamatujte, že každá muší samička naklade denně přes sto vajíček a na nohou jediné mouchy napočítali vědci na pět milionů nejrůznějších choroboplodných zárodků!
Přece jen debužírují hlavně na smetištích, výkalech, zahnívajících a rozkládajících se organických zbytcích. Na chloupcích jejich těl se zachycují bakterie a další mikroorganismy, které pak přenášejí na jídlo a pití v lidských příbytcích.
Tohle roznášejí
➤ Salmonela
➤ Infekce E. coli
➤ Úplavice
Tato onemocnění se projevují průjmy, zvracením a horečkami. Zejména u dětí, starých či nemocných lidí mohou skončit i smrtí.
Babská rada
Udělejte si za okny malou bazalkovou zahrádku. Aroma této byliny mouchy nemají rády! Navíc vám vylepší výhled a ještě si na ní pochutnáte.
Opatření v bytě
✔ Dejte sítě do oken.
✔ Opravte různé štěrbiny, nátěry, obložení, podlahy a další místa, kde by mohl hmyz hnízdit.
✔ Pořiďte si mucholapky a odpuzovače hmyzu.
✔ Účinné jsou i samolepky na okna napuštěné feromony a insekticidy. Mouchy přitahuje jejich barevný potisk. Výhodou je, že hynou zpravidla v blízkosti návnady a nezůstávají na ní přilepené.
Pořádek
✔ Potraviny uchovávejte v uzavřených nádobách.
✔ Nádobí myjte hned, nenechávejte ho přes noc.
✔ Nádobu s odpadky zakrývejte. Odpad nenechávejte ani venku za dveřmi.
✔ Odpadové cesty odmašťujte biopreparáty.
Osobní hygiena
Jste-li v prostředí většího výskytu hmyzu, raději nepoužívejte parfémované mýdlo a navoněné hygienické výrobky. Jejich vůně mouchy přiláká.