Jaromírek (4) se narodil s rozštěpem - Po čtyřech operacích se konečně usmívá | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 6. prosince 2023

Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín

Jaromírek (4) se narodil s rozštěpem - Po čtyřech operacích se konečně usmívá

Jaromírek po narození...
Jaromírek po narození... (www.rozstepy.cz)

Paní Ludmila Trvajová z Halenkovic u Napajedel na Zlínsku se těšila na své druhé děťátko. Chlapeček se měl narodit jako zdravé miminko. Pak ale přišel šok. Jaromírek (4) přišel na svět s vážným oboustranným rozštěpem pusinky.

Hned po porodu lékaři novorozence odnesli ze sálu pryč. Až později překvapeným rodičům řekli o jeho vrozené vadě obličeje a ptali se, zda svého syna chtějí vidět. „V ten moment se nám »zhroutil« celý svět. Když jsem Jaromírka poprvé uviděla, byly ve mně šílené pocity,“ popisuje počáteční šok paní Ludmila. Chlapečkovi chybělo patro, měl díru do nosu a tím pádem i velké problémy s příjmem potravy. Kojení nepřipadalo v úvahu a výživu sondou odmítal. „Nakonec se našla starší zkušená sestřička, která ho dlouhé minuty vydržela krmit z lahve se zploštělým dudlíkem,“ vypráví hochova maminka.

Lékaři ze zlínské porodnice se okamžitě snažili najít miminku vhodnou léčbu.

„Doporučili nám paní doktorku Jitku Vokurkovou z Fakultní nemocnice v Brně. Ta je u nás průkopnicí v provádění časných operací rozštěpu. Děti operuje už od druhého dne po narození,“ vysvětlila Ludmila. Chlapce tak čekala série čtyř náročných plastických operací. Nejprve mu lékařka 12 dní po narození operovala rtík, pak vymodelovala tvrdé a měkké patro. Později došlo k operaci nosu, prodloužení měkkého patra a operaci uší. U některých dětí totiž může mít rozštěp za následek i to, že ohluchnou.

„Dnes už Jaromír pěkně mluví, dobře slyší a dělá nám jen radost,“ dodává maminka, podle níž lékaři budoucí matky dětí s rozštěpem často přemlouvají k potratu. „Ženy by se neměly bát. Dnes už se dá rozštěp dobře vyléčit a děti se zase mohou šťastně usmívat.“

Šťastný úsměv pomáhá

Ročně se v Česku narodí na každých 550 až 600 dětí jedno s rozštěpem. Rodinám dětí s touto vrozenou vadou, kvůli níž nedošlo k přirozenému spojení střední a boční části obličeje, pomáhá nadační fond Šťastný úsměv. Na 2. října je připraveno 4. setkání rodin rozštěpových dětí s odborníky v kinosále Fakultní nemocnice Brno. Více na www.rozstepy.cz.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.