Opalovací krém starší než jeden rok? Spálíte se a nejspíš budete mít vyrážku!
Zbyly vám opalovací krémy z loňska a je vám líto je vyhodit? I na letošní dovolené by se přece hodily! Jejich používáním se vystavujete pořádnému nebezpečí. Můžete se i přes namazání spálit nebo se rovnou objednat na kožní s vyrážkou! Jakmile krém překročí dobu použitelnosti, ochranný faktor mizí a krémy žluknou.
Stejně jako u jiných kosmetických výrobků je třeba i u opalovacích krémů sledovat dobu použitelnosti. Na každém krému najdete symbol »nádobky na krém«, na které je uveden počet měsíců, po které je nutno výrobek od otevření spotřebovat. U krémů s UV faktorem jde nejčastěji o 12 měsíců. Pokud tuto dobu přetáhnete, můžete se z pláže vrátit pořádně spálení.
„Výrobci opalovacích krémů zaručují účinný faktor pouze do doby použitelnosti. Nedá se říct, kdy úplně vymizí, ale rozhodně bych to nedoporučovala zkoušet,“ radí profesorka Jana Hercogová, přednostka dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce.
Kromě ochrany před sluncem, kterou vám takový přípravek už rozhodně neposkytne, je tu nebezpečí nepříjemných kožních reakcí na prošlý krém. „Může dojít k nežádoucí reakci a podráždění pokožky,“ upozorňuje dermatoložka Markéta Majerová. Pokud si nechcete pokazit dovolenou spálenou pokožkou nebo vyrážkou, hoďte loňské opalovací krémy do koše!
Na každém krému najdete tento symbol. Číslo znamená počet měsíců, po které je nutné výrobek po otevření spotřebovat.
Tento krém se měl spotřebovat v roce 2005. Nejen že by vás neochránil před sluncem, ale nejspíš byste se po něm řádně »osypali«.