Miroslav Kicner (64) - Rakovina udeřila dvakrát! Zlomila ho ale, až když zabila jeho bratra

»Proč přišla tak znenadání...« těmito slovy začíná oblíbená písnička Miroslava Kicnera (64) z Církvic na Kolínsku. A není to náhoda. Dvakrát už na něj zaútočila rakovina a pokaždé, aniž by měl jakékoliv potíže, se o vážném onemocnění dozvěděl z náhodné preventivní prohlídky.
„Od té doby, co se s touto nemocí potýkám, začínáme s kamarády v kapele vždycky touhle písničkou,“ říká Kicner, který ani po kruté diagnóze neztratil chuť do života.
1988: Rakovina plic
Dnes už může říct, že první bitvu s rakovinou vyhrál. Nádor na plicích mu lékaři objevili před 21 lety. Jako kuřáka ho pozvali na pravidelné snímkování. „První moment byl hrozný. Nejdřív jsem všechno vypustil. Pak jsem si ale řekl, že budu bojovat. Jsem společenský člověk, chodil jsem hrát na harmoniku s kapelou, přestal kouřit,“ vzpomíná Kicner. Lékaři mu odoperovali kus pravé plíce. Na nohy ho prý ale doopravdy postavila obyčejná žádost doktora. „Věděl, že jsem topenář a při jednom převazu mě požádal, jestli bych mu neudělal topení na chalupě. Poprvé mě napadlo, že nejsem beznadějný případ. Kdyby to se mnou bylo k ničemu, nebude po mně chtít něco takového. To mi dodalo největší sílu,“ líčí Kicner.
2008: Rakovina prostaty
Dvacet let bez recidivy znamená, že nad nemocí v plicích vyhrál. Jenže rakovina před rokem a půl zasáhla na jeho těle jiný cíl. „Léčím se s cukrovkou. Při nástupu do nemocnice mi pan doktor udělal vyšetření krve a zjistil, že mám zhoubnou rakovinu prostaty,“ dodává Kicner. Ani tentokrát žádné potíže neměl. „Pan doktor mi dodal sílu, když mi řekl, že tento typ rakoviny je dobře léčitelný a že jsme to zřejmě chytili včas,“ říká Kicner. Rakovina však neměla dost. Tentokrát ho prý zlomila více, než když začala »hlodat« v jeho vlastním těle. „Bratr přišel s tím, že má rakovinu plic. Válčili jsme spolu. Bohužel minulý rok zemřel. To mě složilo,“ lituje Kicner.
35 ozařování
Navzdory všem ranám osudu prý ale boj nevzdává. Lékaři mu vzali varlata a má za sebou 35 radioterapií. „Říkám si, když mi to vyšlo poprvé, zvládnu to zase,“ plánuje. Co mu nejvíce pomáhá? „Drží mě rodina a šest vnoučat. Člověk se nesmí vzdát koníčků. Hraju dál na harmoniku s kapelou a s manželkou a vnučkou jezdím do Prahy na Spartu, i když se nám teď moc nedaří. Za 40 let jsem nevynechal jediný zápas,“ dodává Kicner.
Čeští lékaři: Nádory způsobuje i sex!
Nejčastější sexuálně přenosná infekce způsobuje hned několik typů rakovinových nádorů! Původcem je lidský papilomavirus – vir s hrůzostrašným názvem má 80 % z nás na kůži. Zákeřný je v tom, že poté, co se dostane do těla, nezpůsobuje žádné akutní problémy.
První příznaky onemocnění se neobjevují ihned, ale až po měsících či letech. S většinou těchto virů se tělo sice vypořádá samo, pokud se ale v těle rozšíří, vedou k rozvoji rakoviny – děložního čípku, pochvy a zevních rodidel u žen, penisu u mužů, ale i nádorů úst a hrtanu a třeba také nezhoubných genitálních bradavic.
Např. rakovina děložního čípku, pochvy a zevních rodidel je způsobena papilomavirem z 84 %. „Dříve jsme se s nimi setkávali u 60 a 70letých žen. Dnes máme pacientky třicetileté a čtyřicetileté. Za posledních 5 let se zvýšil výskyt nových onemocnění o 20 procent,“ uvedl Vladimír Dvořák, prezident České gynekologické a porodnické společnosti.
Možnou ochranou před virem je podle lékařů pouze očkování. Dřívější studie ověřily účinky vakcíny u žen do 26 let. Nyní potvrdily, že zabírá i u žen, které již pohlavně žijí. „Ženy zůstávají vystaveny riziku infekce po celou dobu svého života. Odhaduje se, že do 50 let věku se genitální infekce objeví u 80 procent žen,“ vysvětlil doktor Dvořák. Očkování nedoporučují pouze ženám, ale i jejich partnerům.
Druhy vakcín
Ženy i muži mohou volit mezi dvěma typy vakcín (Silgard, Cervarix). Očkování ve třech dávkách stojí kolem 10 tisíc korun. Některé zdravotní pojišťovny na vakcínu přispívají.
1x ročně na gynekologii
Očkování je podle gynekologů výbornou investicí do budoucna, pro současnost ale hlavní ochranou zůstávají pravidelné kontroly u gynekologa. „Měly by na ně dál chodit i očkované ženy. Ze všech žen v plodném věku jich však chodí na prevenci jen 40 procent,“ konstatuje gynekolog Vladimír Dvořák. Ten upozorňuje, že každé ženě by gynekolog měl 1x ročně provést stěr z děložního čípku a hrdla a ten zaslat na vyšetření do certifikované laboratoře. Tímto způsobem lze totiž odhalit tzv. prekarcenózy, z nichž se v budoucnu nádor vyvine. „Prekarcenózy jsou v současné době snadno ošetřitelné a po výkonu nemají ženy žádné problémy, např. s otěhotněním,“ dodal doktor Dvořák.