Obchodníci nás šidí: Rohlíky se zmenšily, cena zůstala stejná! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 8. února 2023

Svátek slaví Milada, zítra Apolena

Obchodníci nás šidí: Rohlíky se zmenšily, cena zůstala stejná!

Rohlíky se nám před očima téměř nepostřehnutelně zmenšují.
Rohlíky se nám před očima téměř nepostřehnutelně zmenšují.

PRAHA (lt, wer) – Velké obchodní řetězce nás okrádají už i na rohlících! Zatímco ještě před několika měsíci byly všechny tzv. obyčejné rohlíky stejné – vážily 43 gramů, dnes se leckde scvrkly. Na první pohled se sice nic nemění, i cena je stejná, jen váhu mají nyní pouhých 39 gramů! Proč?


Pekaře nutí šidit právě mamutí supermarkety.

Vynalézavost výrobců i obchodníků je bezbřehá. Aby na rohlících ušetřili, použijí nejlevnější suroviny, často tedy jen vodu a nepříliš kvalitní mouku, nebo sníží gramáž. „Zatímco dříve byla jednotná gramáž rohlíku 43 gramů, dnes, ve snaze ušetřit, prodávají i 39gramové. V obchodech pak už lidé nesledují, jestli si za stejnou cenu kupují rohlík 43gramový nebo menší. Ve vyrobených tunách už je ale rozdíl vidět. Stejně při použití méně kvalitních surovin,“ popsal Aha! Zdeněk Juračka ze Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Výrobní cena rohlíku je zhruba 1,10 Kč. Prodejní cena u solidního obchodníka by pak měla být 1,60 až 2,20 Kč. Velké řetězce ale rohlíky prodávají i za jednu korunu, což je podnákupní zakázaná cena, kterou podle Juračky řetězce klamou zákazníka. „Zákazník by si měl sám rozhodnout, jestli chce kupovat kvalitní křupavé rohlíky za slušnou cenu, nebo rohlík jako žvýkačka za korunu. A kvůli tlaku na pekaře bohužel často i menší, než by správně měl být,“ dodal Juračka.

Kliknutím zvětšete


Foto Aha! – Alexandr Malachovský

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.