Premiér Paroubek bojuje za piráty silnic: Snižte pokuty za rychlost | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. července 2024

Svátek slaví Luboš, zítra Martina

Premiér Paroubek bojuje za piráty silnic: Snižte pokuty za rychlost

Premiér Paroubek za volantem. Pokud projdou jeho návrhy budou mít na silnicích piráti opět volné ruce.
Premiér Paroubek za volantem. Pokud projdou jeho návrhy budou mít na silnicích piráti opět volné ruce.  (: ČTK)

PRAHA – Už je to tady! Nový silniční zákon platí teprve čtyři dny a už se volá po změnách. A změny v zákoně chtějí i ti, kteří ho ještě nedávno tak vehementně prosazovali. Mezi nimi například i premiér Jiří Paroubek (ČSSD).

„Je potřeba změna,“ potvrdil deníku Aha! Chce totiž, aby se zmírnily pokuty za překročení povolené rychlosti. Své výhrady má také ODS. „Že je zákon špatný, tvrdíme už od začátku. Proto pro něj nehlasoval nikdo z ODS,“ říká místopředseda Petr Nečas. A vůbec přitom nemluví o tom, že na silnicích je konečně klid…

Trestné body, enormně vysoké pokuty a další sankce. To už od soboty hrozí neukázněným řidičům. Jen co ale zákon začal platit, už se znelíbil nejen jeho odpůrcům, ale i těm, co ho prosazovali. „Jde třeba o překročení rychlosti. Pokud řidič překročí rychlost třeba i jen o jeden kilometr z 50 km/h na 51km/h tak mu hrozí 2500 korun pokuty. To je podle mě dost silné a navíc, aby přišel ještě o body a hrozily mu i jiné sankce,“ upřesnil chyby v novém zákoně premiér Jiří Paroubek.

„I když jsem hlasoval ve vládě pro tento zákon,ten pak prošel mnoha pozměňovacími návrhy. A i když je teorie sebelepší, když se v praxi ukáže zákon jako špatný, je třeba ho změnit,“ dodal Paroubek. Do doby, než bude zákon novelizován, by podle něj vláda mohla vyhlásit jakousi milost na přestupky. Možnost amnestie pro řidiče ale odmítli jak ministr dopravy Milan Šimonovský, tak i ministr vnitra František Bublan. Ten však připustil možnost zmírnění dopadů zákona, například řešení některých přestupků jen domluvou nebo menší pokutou.

Proti silničnímu zákonu jsou už od začátku i poslanci ODS. Cítí se teď trochu na koni. „Pro tento zákon nehlasoval nikdo z ODS a je bizarní, že někteří, jako například pan Paroubek, kteří zákon nejvíce prosazovali, teď říkají, že je potřeba ho změnit,“ řekl Petr Nečas (ODS).

Zastáncům zákona se ale kritika nelíbí. „Považujeme za absurdní uvažovat o změně či zrušení druhý den poté, co zákon nabyl účinnosti. Takto nejde s legislativními normami nakládat,“ vzkázal přes svou mluvčí Evu Rolečkovou předseda zelených Martin Bursík. I ministerstvo dopravy je s novým zákonem spokojeno. „Na základě statistických údajů považujeme za znepokojující postoj premiéra Jiřího Paroubka, který chce vyhlásit amnestii pro bezohledné řidiče, kterým chybí jakýkoli pocit odpovědnosti za zdraví a život vlastní i ostatních účastníků silničního provozu,“ píše se v tiskové zprávě.

 • Co chtějí změnit
  1. Jiří Paroubek (ČSSD)
  Pokuty a trestné body za překročení rychlosti. – „Je potřeba ubrat na tvrdosti.“
  2. Vlastimil Tlustý (ODS)
  Pokuty a trestné body za zapomenuté doklady. – „Už jsme podali stovky pozměňovacích návrhů, ale marně.“
  Pokuty ve výši 50 – 500 000 korun. – „Musí se snížit.“
  3. Petr Nečas (ODS)
  Není možné odebrat provinilci řidičský průkaz, pokud si nevyzvedne obsílku. – „Vhodné by bylo znovu a pořádně zákon připravit, ale to je záležitost několika měsíců a možná i roku.“
 • Proč zákon neměnit
  Ministerstvo dopravy

  Během soboty a neděle zahynuli na silnicích dva lidé, zatímco v roce 2005 to bylo 12 usmrcených osob.
  Policie šetřila o 131 nehod méně než za loňský první prázdninový víkend. Vloni havarovalo 692 řidičů, letos už jen 561.
  Letos je také v novodobé historii České republiky poprvé naděje, že počet mrtvých bude nižší než 1000 osob.
  Strana zelených
  Ke změnám by se mělo přistupovat na základě hloubkových analýz a rozborů, ne nahodile, to by bylo nezodpovědné.
  Zákon celkově znamená zpřísnění a my považujeme za správné omezit bezohlednost na silnicích.
Přečtěte si

Kontakty

 • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
 • Telefon po 17.00: 225 974 164
 • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.