Starosta tuneloval obec: Na falešných fakturách vydělal miliony!
Více než pět milionů korun měl vytáhnout z obecní kasy bývalý starosta Horní Bělé na Plzeňsku Radek Pešík (54). Peníze získával pomocí falešných faktur řadu let.
„Obviněný vytvářel duplikáty faktur dodavatelů obce tak, že na ně umístil bankovní spojení a QR kódy k platbě na svá osobní bankovní konta. Tato falza pak vložil do účetnictví obce a sám je prostřednictvím internetového bankovnictví proplácel z účtu obce na své účty,“ popsala žalobkyně Lenka Kocurová.
Podle ní začal s podvody už v roce 2015 a použil více než 80 falešných faktur. Na machinace přišli loni kontroloři z krajského úřadu, po odhalení starosta rezignoval. Nyní mu hrozí pětiletá podmínka, zákaz působení ve vedení obcí a povinnost nahradit škodu.
