Krádež lebky sv. Zdislavy: Pohřbít, či nepohřbít?
Bizarní případ krádeže lebky sv. Zdislavy v Jablonném rozpoutal v Česku morální dilema. Vystavovat, či nevystavovat ostatky svatých, to je oč tu běží.
Zloděj, věřící muž (35), chtěl prý ostatky světice ochránit před neuctivým vystavováním a zalité do betonu je pohřbít na dně řeky. Na sociálních sítích našel řadu spojenců. „Vystavovat kousky těl v prosklených skříňkách mi přišlo odjakživa úchylné a strašidelné. Ten chlap měl pravdu,“ píší lidé na Facebooku. Další se ptá: „Proč oddělená hlava patronky rodin nemohla po staletích najít klid v kryptě, jak to přikazuje i samotná bible?“
Krádež lebky vnímá církev jako silný impuls. Podle pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla vznikne širší odborná komise, složená ze zástupců farnosti, biskupství, restaurátorů a Libereckého kraje, která by měla vyřešit nejen lepší zabezpečení, ale i etickou podobu prezentace ostatků sv. Zdislavy veřejnosti.
