Urychlení staveb? Experti cupují plán ministryně Mrázové!
Zásadní urychlení povolování staveb si od novely stavebního zákona slibuje ministryně místního rozvoje Zuzana Mrázová (48, ANO). Kritikům se ale z předložené normy ježí vlasy. Tvrdí, že ochrana přírody vezme za své a developeři dostanou zelenou i pro neřízenou výstavbu apartmánů!
U bytového domu trvá v průměru sedm až deset let, než úřady vydají stavební povolení. Právě to má novela stavebního zákona, kterou minulý týden Mrázová představila, změnit. Cílem prý je, aby se povolení vydalo maximálně do roka. U rodinných domů pak nejdéle do dvou měsíců.
Chce superúřad
Jak na to? Klíčovým prvkem má být nový centrální Úřad rozvoje území. Vzniknout má od příštího roku a do ledna 2028 postupně integrovat více než šest set stávajících stavebních úřadů po celé republice. Stavebník by tak místo obíhání desítek institucí šel na jedno místo. Podle ministryně s tím má také skončit praxe, kdy výsledek stavebního řízení závisí na politickém vedení dané obce. „Bude se rozhodovat stejně od Aše po Bruntál,“ slibuje.
Veřejný zájem
Do nového úřadu se začlení i instituce, které dnes vydávají samostatná závazná stanoviska k ochraně přírody, památek nebo zemědělského půdního fondu. Právě to je jeden z nejspornějších bodů celé reformy. Ta totiž nově stanovuje, že bytová výstavba je veřejným zájmem, stejně jako ochrana kulturních památek a přírody. Podle kritiků se tím otevírá cesta pro výstavbu v chráněných územích, včetně národních parků. „Chránit přírodu, vodu a půdu budou stavební úřady?“ podivil se v Českém rozhlasu Petr Svoboda z Právnické fakulty UK.
