Zloděj měl s lebkou svaté Zdislavy šílený plán: O peníze nešlo!
Nesouhlasil s jejím veřejným vystavováním. Tak odůvodnil zloděj (35) krádež lebky sv. Zdislavy z baziliky v Jablonném v Podještědí. Policisté ho zadrželi a našli i lebku, jenže zalitou v betonu!
Neznaboh po úterní krádeži s relikvií odjel k Mladé Boleslavi, kde ho policisté ve čtvrtek v noci dopadli. Až po sedmihodinovém výslechu jim prozradil, co ostatkům světice provedl. „Zabetonoval ji do určitého předmětu a měl ji v úmyslu ponořit do vody. Kdybychom ho nechytli včera, dneska už by byla relikvie pryč,“ řekl ředitel českolipské policie Petr Rajt. Je přesvědčen, že se relikvii nevyčíslitelné historické hodnoty podařilo zachránit na poslední chvíli. Muž ostatek Zdislavy nechtěl prodat, o peníze tady nešlo. Chtěl ji prý pohřbít, aby měla klid...
Policejní experti následně ověřili, že je lebka skutečně uvnitř betonového bloku. Nyní se ji pokusí vyjmout bez dalšího poškození, což ale bude velmi komplikované. Mozková část lebky je velmi křehká a lícní kosti jsou ke zbytku připevněny tmelem.
Podle vyšetřovatelů se muž rozhodl k činu v úterý. „Byl tak pevně rozhodnutý to spáchat, že i kdyby tam v té chvíli stála nějaká fyzická osoba, tak ten čin provede. Tak se podle jeho slov modlil k bohu, aby tam nikdo nebyl,“ uvedl Rajt. Pětatřicátník dosud nebyl trestán a k Jablonnému v Podještědí měl vztah, v minulosti tam i nějakou dobu bydlel. „V současné době má trvalé bydliště hlášené u nás na Českolipsku, dlouhodobě se však zdržuje v Mladé Boleslavi,“ dodal policista.
Zloděj nyní čelí obvinění z krádeže, výtržnictví a poškození cizí věci. Kromě kletby, kterou zmiňoval arcibiskup Stanislav Přibyl, mu od světské spravedlnosti hrozí až osm let vězení. Policie chce, aby byl podezřelý stíhán vazebně, soud o tom rozhodne nejspíš během víkendu.
