Ministr Tejc proti neplatičům výživného: Nejen ztráta řidičáku!
Rodičům, kteří dluží na výživném na dítě, by v budoucnu nemělo v rámci exekuce hrozit zabavení pouze řidičského oprávnění. Po »ptákách« by mohli mít také rybáři, myslivci, kapitáni lodí či piloti. Opravdu...
Už zhruba 10 let platí, že exekutor, který z nařízení soudu vymáhá dluhy na výživném, může neplatiči obstavit také řidičák. Ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (48, za ANO) chce jít ještě dál. Nedávno poslancům z ústavně právního výboru představil plán, komu by se neplacení alimentů nemuselo vyplatit.
Co nejvíc omezení
„Zvažují se například možnosti pozastavení průkazu způsobilosti pilota, vůdce či člena posádky plavidla, člena posádky lodě nebo loveckého či rybářského lístku,“ popisuje Aha! Marcela Nevšímalová z tiskového oddělení rezortu. Ten si teď nechává zpracovat obsáhlou analýzu, která se zaměří i na odhad počtu osob, jichž by se případná změna mohla dotknout. Tejc už také dopisem oslovil i kolegy z ministerstva dopravy i zemědělství, odvolává se v něm na zvýšení vymahatelnosti výživného obsaženého v programovém prohlášení vlády. „Povinný v exekuci by měl být na jejím základě omezen natolik, aby ho to donutilo k rychlé úhradě vymáhaného nedoplatku na výživném,“ dodává ještě Nevšímalová.
Neshodnou se
Že nejde o špatný návrh, si myslí Petr Dimun, právní expert vydavatelství CNC. „Určitě lepší než zase ty neplatiče zavírat. Vězeň stojí na den přes dva tisíce, což je mimochodem často mnohem víc, než je výše výživného, které má ten človek platit,“ míní Dimun. Ale podle advokáta Jana Černého návrh spíše přinese zmatky. „(neplatič – pozn. red.) Zasměje se rybářskému lístku, protože si řekne: Já nejsem rybář, tak co mi vlastně hrozí? Prostě tady by měla být opravdu stabilita – jestli neplatím výživné, tak bych měl vědět, že mi seberou řidičák nebo i ten lístek, ale to musí platit dalších 20 let. Nebo že když uvedu dítě do stavu nouze, tak jdu do vězení, ale nemohu to dělat na etapy, jednou řidičák, jednou rybářský lístek,“ uzavírá Černý.
Neplacení jako trestný čin
Od Nového roku je neplacení výživného trestné tehdy, když rodič sice může, ale dlouhodobě neplatí a tím uvede dítě do stavu nouze. V takovém případě se dluh vymáhá přes soudní rozhodnutí, exekutora, který může obstavit řidičák, případně může dojít i na vězení. „Podle mě byla chyba, že ten trestný čin byl vyňat z trestního zákoníku. Zůstala tam jenom ta nouze, ale kdo bude prokazovat, co to je nouze? V každé rodině to bude jiné,“ myslí si advokát Jan Černý.
