PŘEDPOVĚĎ POČASÍ: Ledové noci děsí sadaře
Česko čekají v tomto týdnu jedny z posledních mrazivých nocí, pozor si na ně musejí dát hlavně pěstitelé. Dnes dopoledne má dokonce sněžit, od pondělí se už začne oteplovat.
Tragédii ale sadaři nečekají. „Stromy stačily odkvést, nemělo by to být likvidační,“ říká pěstitel meruněk z Velkých Pavlovic Jan Krejčiřík. Podobně situaci vidí i majitelka mandlárny v Hustopečích. „Škody očekáváme, ale věřím, že i tak může být dobrá úroda,“ říká Kateřina Kopová. Úlevu jim poskytne příští týden, v jehož průběhu porostou denní i noční teploty. „Přes den se dočkáme ojediněle až 20 °C,“ říkají experti Českého hydrometeorologického ústavu.
Jak bude?
- Dnes: zataženo až oblačno, na většině území déšť, déšť se sněhem a přechodně i sněžení. Den 5 až 11 °C, na horách i 3 °C.
- Zítra: polojasno až oblačno, ráno ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Noc –5 až 2 °C, den 10 až 14 °C, na severovýchodě 8 až 11 °C.
- Neděle: zpočátku jasno až polojasno, během dne od západu zataženo až oblačno, ojediněle déšť. Noc –3 až 3°C, den 10 až 15 °C, na západě kolem 7 °C.
- Pondělí: oblačno až zataženo, místy i polojasno, ojediněle déšť nebo přeháňky. Noc 0 až 7 °C, den 13 až 17 °C, na západě Čech kolem 9 °C.
