Student ze Zlína: Vymyslel pilu pro praváky i leváky
Návrhy terénního vozu, úsporný nábytek, oblečení a mnoho dalších zajímavostí. A mimo jiné také průlomové řešení v konstrukci motorových pil! S tím vším přišli studenti Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně při absolventských pracích.
Diplomky letos tvořilo 80 absolventů ze 13 ateliérů, mnohé tak zajímavé, že byly na čas vystaveny v hale rektorátu i Galerii 18. Mladé hlavy zde prezentovaly třeba prototypy obuvi s doplňky, kolekce modelů oděvů, sadu moderních zásuvek a vypínačů, interiérový designový nábytek, ale i šperky a díla ze skla. S nejvýznamnějším průlomem přišel Jiří Šprtel z ateliéru průmyslového designu. Představil unikátní akumulátorovou řetězovou pilu Symetra – je pro leváky i praváky. Ergonomické ovládací prvky jsou navrženy zrcadlově.
„Je to unikát. Nikde na světě se to nedělá. Pila vznikla v rámci spolupráce s technickými pracovníky firmy Husquarna. Další zajímavostí je, že je na bateriový pohon. Práci jsem navrhl na Cenu rektora,“ uvedl vedoucí ateliéru Martin Surman (48). Další lahůdkou je terénní elektromobil Kuberg od Samuela Zuskina. Návrh vznikl ve spolupráci se stejnojmennou firmou. Jde o dvoumístný vůz cílený pro americký trh. „I tato práce obsahuje světově unikátní řešení v podobě pravostranného a levostranného řízení posunutím volantu, ovládacích prvků a pedálů. Funkce jsou na dotykovém tabletu. Design osvětlení se dá individualizovat podle přání zákazníka. Je to vysoce účelové vozidlo,“ dodal Surman.
Boty s designem dětské kresby
Ateliér Game design se zaměřil na prototypy her. Studenti jich vytvořili několik. K zajímavostem dále patří terapeutická spolupráce s laiky na kolekci prototypů obuvi. Výtvarné barevné práce se otiskly do kůže i textilu. Jejich prezentace nepředstavuje jen výsledek pěti let studia, ale i svědectví o myšlenkách, hodnotách a osobní cestě každého z autorů.