Unikátní tip na výlet: 100 let Valašského muzea

Turisty je oblíbené po celé století. Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se snoubí příroda s dřevěnými historickými stavbami. Ode dneška do neděle zde probíhají Rožnovské slavnosti, které jsou součástí oslav 100 let.
Muzeum založili bratři Alois (1870 až 1944) a Bohumír Jaroňkovi (1866 až 1933). Nechce se ani věřit, že vzniklo jako vůbec první muzeum v přírodě u nás už v roce 1925, a jediné bylo až do 70. let minulého století. Bohumír, malíř a grafik, obdivoval roubené domky. Inspiraci pro založení získal už v roce 1895, když prošel Národopisnou výstavu československou v Praze, kde uviděl způsob rozebrání a přenosu dřevěných staveb, a také při návštěvě Švědska, kde uviděl první skanzen. „Založení muzea se jim podařilo až v roce 1925 u příležitosti folklorního festivalu Valašský rok. Byly tam první dva domy, přestěhované z rožnovského náměstí – radnice a měšťanský dům z druhé poloviny 18. století,“ přibližuje ředitel muzea Jindřich Ondruš.
Bratři si od začátku vysnili živé muzeum. A tak vznikly postupně areály Dřevěné městečko a Valašská dědina s dalšími historickými stavbami. „Dnes se v interiérech prezentují tradiční řemesla. Jak se pralo, vařilo, stříhaly ovečky. V hospodě se vaří. Nechybí stará škola a nádherný kostel svaté Anny, okolo kterého je hřbitov Valašský Slavín. Na naše muzeum jsem hrdý. Sto let je svědectvím jeho historie, odhodlání a práce všech, kteří mu věnovali energii a úsilí a věřím, že narozeniny všichni společně o víkendu řádně oslavíme,“ dodal Ondruš.
Co vás čeká?
Pátek: Od 14:00 bude k vidění absolventské představení Školy mladých odzemkářů, od 16:00 začíná rozřazovací kolo soutěže o nejlepšího tanečníka odzemku a obuškového, večer pak zahrají cimbálovky.
Sobota: Dopoledne ožije Masarykovo náměstí setkáním Valachů. V 10:00 se uskuteční pokus o zápis do České knihy rekordů v počtu krojovaných lidí. Následovat bude slavnostní průvod do areálu Valašského muzea v přírodě. Po příchodu do Dřevěného městečka bude v poledne obnovená Valašská beseda, kdy 144 tanečníků ze 17 souborů zatančí 16 typických tanců z Rožnova a okolí. Ve 13:00 bude v komorním amfiteátru Valašská svatba rožnovská se stovkou krojovaných i živou muzikou. Poté pak finále mužských tanců.
Neděle: Program zahájí mše ve farním kostele Všech svatých na Masarykově náměstí za účasti krojovaných Valachů. Program v Janíkově stodole představí lidový oděv ze sbírek Valašského muzea v přírodě.
Hřbitov slavných
Hřbitov Valašský Slavín u kostela sv. Anny v muzeu je místem posledního odpočinku řady významných lidí z Valašska. Pochovaní jsou zde třeba olympijští vítězové Jiří Raška a Ludvík Daněk, Emil a Dana Zátopkovi, malíř Karel Hofman, a spočinuli zde také oba bratři Jaroňkovi, zakladatelé muzea.
Nový areál je výzvou
V celém muzeu je dnes stovka staveb. Nejnovější částí je 15hektarový areál Kolibiska, věnovaný horskému zemědělství, salašnictví a zpracování dřeva. Zatím největší budovou je tu hájovna z Valašké Bystřice z 50. let minulého století. „Už je rozvrženo 30 staveb z Valašska a Těšínského Slezska. Buduje se pajta, tedy velký přístřešek, dříve na ustájení ovcí. Hotovo by mělo být za dva roky,“ prozradil ředitel.
Víte, že...
...dřevěné městečko a Valašská dědina byly na počátku 80. let doplněny o třetí, technický, areál zvaný Mlýnská dolina? K vidění tam jsou funkční historické stavby poháněné vodou. Čtvrtým areálem se v roce 1995 staly Pustevny se zvoničkou a s objekty Maměnka a Libušín vystavěné na konci 19. století podle návrhů architekta Dušana Jurkoviče.