50 let legendárního agrosalonu: Fenomén Země živitelka
Bývala to výkladní skříň socialismu. Každoročně se sem valily statisíce lidí. Země živitelka byla nejen přehlídkou úspěchů států RVHP v zemědělství, ale především místem, kde se daly sehnat »podpultovky«.
Zatímco napříč republikou zely regály prázdnotou, na Výstavišti v Českých Budějovicích byl k vidění pravý opak. Atraktivní zboží putovalo ze skladů a fabrik do stánků na Živitelce. A tak tam bylo k mání kdeco, třeba luxusní potraviny, nebo tehdy nedostatkový toaletní papír či žárovky. „Vždycky jsme se těšili. Pamatuji si, jak jsme se s našima mačkali v davu před vstupní branou a hned nakoupili melouny. Nosili jsme je pak celý den, to pořádně ztěžkly. Odpoledne už by ale nebyly,“ vzpomínala Eva Hrušková z Prahy. Každý rok čekaly na návštěvníky i různé novinky. „Vybavuju si, jak se v roce 1982 začaly poprvé prodávat bramborové lupínky Bohemia Chips. To byl trhák! Lidi tam stáli obří fronty,“ zadolovala v paměti i paní Radka Blatská.
Víte, že...
...letošní výroční Země živitelka začíná už tento čtvrtek a potrvá do příštího úterý?
Sejdeme se v Pivovarské zahradě
Lidé navštěvovali agrosalon nejen kvůli zemědělské technice a nákupům, ale také zábavě. „Na Živitelce hrávaly různé kapely. V Pivovarské zahradě dechovky, ve Valtické cimbálovka, ve velkém amfiteátru byly taneční orchestry a komponované programy, či známí zpěváci. Člověk to ani nestačil všechno oběhnout,“ popsal pamětník Bedřich Veselý. V Pivovarské zahradě lidé oslavují dožínky dodnes.
Jak vše začalo?
Poprvé se zemědělská výstava uskutečnila v Českých Budějovicích v roce 1960. Pod současným názvem se koná od roku 1973. Akce tehdy trvala 16 dní a zemědělská družstva na ni vypravovala autobusy z celé republiky. V roce 1976 navštívilo Živitelku rekordních 895 tisíc lidí. Po revoluci se doba konání postupně zkrátila na 6 dní, návštěvnost se pohybuje průměrně okolo 111 tisíc.
Nepřátelský kombajn
Na místo jezdili ve velkém političtí představitelé z ČSSR, NDR, SSSR i Bulharska a prezentovali to nejlepší, co v jejich zemi vzniklo nebo se vypěstovalo. Západní státy jako nepřátelé socialismu nesměli vystavovat, občas ale docházelo na kontroverze i u místních vynálezů. Například revoluční kombajn SM-500 ze začátku 70. let minulého století díky svým parametrům předběhl dobu o 15 let. „Soudruhům se ale nehodil do krámu, ohrozil by zavedené sovětské a východoněmecké stroje. Skončil v muzeu,“ vzpomínali pamětníci. +08A OTV kombajn
Přijďte na návštěvu
Na budějovickém Výstavišti už tradičně nebude chybět po celou dobu konání Země živitelky zóna Blesk, kde návštěvníci najdou osvěžení, odpočinek i zábavu. Najdete ji podle dvoupatrového autobusu v barvách deníku. V kavárně dostanete lahodnou kávu a k tomu i dobré čtení. Na děti bude čekat skákací hrad a řada soutěží o ceny. Tak se stavte!