Malý slovníček otravného hmyzu aneb... Co mě to kouslo?
Pobyt na zahradě, v přírodě či u vody, večerní posezení u ohně a grilování. To jsou ty nejkrásnější letní chvíle, na které se celý rok těšíme. Ne už tak na nezvané hosty, kteří nám při nich s železnou pravidelností pijí krev. Víte, jak na ně?
Muchnička
Drobné černé nahrbené mušky bolestivě koušou a způsobují silné alergické reakce. Mají krátký a tupý sosák, kterým způsobí větší zranění než komár, a při sání vstřikují do těla oběti agresivnější látky. Žijí několik týdnů.
Výskyt: Množí se v čisté a proudící vodě, potkáte je ve vzdálenosti několika kilometrů od potoků.
Klíště
Klíště je snad nejznámější a nejobávanější parazit. Přisává se na naši kůži, a když ho nesundáte, až týden pije krev, než se pustí. Dožívá se až šesti let a za svůj život saje krev jen dvakrát až třikrát.
Výskyt: Klíště má rádo vlhko a teplo, vyskytuje se od jara do podzimu.
Kloš
Drobné parazitické mušky přezdívané létající klíště se živí krví savců včetně lidí. Jejich kousnutí může způsobit svědění a podráždění.
Výskyt: Nejčastěji se vyskytují v lesích a na pastvinách, kde napadají zvěř a dobytek.
Komár
Bodavý hmyz, který se živí krví a může přenášet řadu nemocí včetně exotických.
Výskyt: Vyskytují se v blízkosti stojatých vod, kde se množí.
Ovád
Velké mouchy lidově zvané hovada, které bolestivě koušou a sají krev. Jejich kousnutí může být velmi bolestivé a způsobit otoky.
Výskyt: Nejčastěji se vyskytují v blízkosti vodních ploch a pastvin.
Sametka podzimní
Malý roztoč, jehož larvy parazitují na teplokrevných savcích včetně lidí. Kousnutí způsobuje svědění a podráždění.
Výskyt: Vyskytuje se ve vlhčím prostředí, jako je vysoká tráva, a je aktivní od července do září.
Blecha
Malý parazitický hmyz, který se živí krví savců a ptáků. Jejich kousnutí může způsobit svědění a alergické reakce.
Výskyt: Nejčastěji se vyskytují na domácích zvířatech a v jejich okolí.
Štěnice
Malý hmyz, který se živí krví lidí a zvířat. Jejich kousnutí může způsobit svědění a podráždění. Nesnášejí světlo, a proto štípou v noci. Odpuzují je vůně silic, ale zbavíte se jí jen speciálními přípravky a pravidelným důkladným čistěním postižené oblasti.
Výskyt: V postelích, zespod matrací a nábytku.
Jak se chovat
Před každou cestou do přírody používejte ochranu proti komárům a klíšťatům. Existují i takové, které ochrání celou rodinu včetně dětí od jednoho roku. Repelent kombinujte s oblečením s dlouhými rukávy a nohavicemi. Po návratu z procházky si důkladně prohlédněte tělo, abyste odstranili případné klíště co nejdříve, a ošetřete postižené místo zklidňujícím přípravkem. Škrábání ran a bodanců podporuje infekci a zpomaluje hojení.
Odpuzovače
Na většinu otravného hmyzu, jako jsou komáři či klíšťata, působí přípravky s obsahem látky DEET. Proto patří k suverénně nejčastějším účinným látkám repelentů. Druhou takovou je ikaridin. Z přírodních látek je to pak citronela nebo čajovníkový olej. Kupříkladu na muchničky ale vůbec nepůsobí a spíš je přitahuje. Proti nim vsaďte na repelenty s obsahem geraniolu nebo permethrinu.