Šéf ČT vyhrožuje! Propustím dalších 350 zaměstnanců a omezím vlastní tvorbu | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. července 2024

Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja

Šéf ČT vyhrožuje! Propustím dalších 350 zaměstnanců a omezím vlastní tvorbu

Jan Souček
Jan Souček (Blesk:foto CNC: Marek Pátek)

Pokud politici neschválí zvýšení koncesionářských poplatků, Česká televize (ČT) v příštím roce propustí zhruba 350 lidí. Včera to řekl šéf veřejnoprávního média Jan Souček (49). A také vyhrožuje, že omezí premiérovou tvorbu o více než třetinu.

Dnes je výše koncesionářského poplatku za ČT 135 korun. Souček ale tvrdí, že musí být zvýšen na 150 Kč. Pokud k tomu nedojde, televize podle svého generálního ředitele omezí tvorbu. „Chceme zachovat sportovní přenosy, velké formáty jako StarDance nebo Peče celá země či publicistické formáty, jako je Toulavá kamera, Objektiv a podobně,“ řekl Souček. Se snížením počtu kanálů se prý ale nepočítá.

Ještě v červnu

Televize se také letos rozloučí s přibližně 90 ze svých zhruba 3000 zaměstnanců. Pokud ale neprojde vládou a Parlamentem navýšení poplatku, bude si práci hledat dalších 350 lidí. Vláda má změnu schvalovat ještě v červnu, aby se do Sněmovny dostala před parlamentními prázdninami. Pokud dojde k omezování rozpočtu, prioritami jsou podle generálního ředitele Součka zpravodajství a publicistika, pokrývání regionů a premiérová okna původní tvorby.

Česká televize se rozpadá?

Více plátců

Novely mediálních zákonů také zavádějí, aby se povinnost platit koncesionářské poplatky vztahovala i na domácnosti, které nemají televizi, ale mají počítač, chytrý telefon nebo jiné zařízení, kde se dá na internetu sledovat vysílání ČT. Podle Součka je v plánu navázání provozu iVysílání na platbu koncesionářského poplatku. Diváci by se mohli přihlašovat pomocí jednoho uživatelského jména a hesla na všech svých zařízeních. Podobný systém má zavedený většina streamovacích služeb.

Stihne novinku?

„Pracujeme na tom. Ale vzhledem k návrhům opozice tu hrozí, že by financování televize mohlo fungovat úplně jiným způsobem,“ uvedl Souček. Novinku podle něj ČT nestihne zavést do začátku roku 2025, kdy by měla začít platit zmiňovaná novela. „Není to tak jednoduchý proces,“ dodal.

850 milionů navíc

Výnos ze zvýšeného poplatku by měl být asi 850 milionů korun ročně. Podle Součka by zajistil zalepení děr v osmimiliardovém rozpočtu, které vznikly v minulých letech. Televizní poplatek 135 korun měsíčně se nezměnil od roku 2008. „Reálná hodnota současného poplatku je 57 korun,“ řekl šéf ČT. Kromě navýšení poplatku u televize se počítá i se zdražením toho za Český rozhlas. A to o 10 korun na 55 korun.

Přečtěte si
Janka Murka
17. 6. 2024 • 08:39

akoze nic nove sa nevysiela? Natocilo sa kopu filmov a serialov a dokumentov. My Slovaci vam vasu cesku televiziu zavidime

HELLA
14. 6. 2024 • 07:53

Nejlepší bude,když to u vás rozpustíte zcela.

hejhej
13. 6. 2024 • 13:56

Ten magor se zvýšením poplatků , kde má ještě navíc peníze z reklam ( pod podvodným názvem sponzor pořadu) uvádí, že 16 let se poplatek nezvyšoval, ale nejméně 30 let se nic nového nevysílá, mimo trapných politických debat a nějakých ubohých pořadů o vaření. Ať zablokují ČT a platí jen ti, co se na ten paskvil dívají.

pravlast
13. 6. 2024 • 13:52

Který JuDr. podá na tohoto zm*etka žalobu za kur*prznění češtiny,za všechny případy hanobení právně chráněných jmen,za naprosto šílené porušování pravidel gramatiky,pravopisu a spisovné řeči? Za co tohle bere "plat" ? Obávám se že koncese nemají krýt nenažranost soudruha generálního.

laskava
13. 6. 2024 • 10:44

Na každý pád oba výše jmenovaní bezostyšně berou z našich kapes.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.