Obsedantně kompulzivní porucha: Když vás souží nutkání

Už jste se někdy přistihli, že znovu kontrolujete, zda jste skutečně vypnuli kávovar? Možná jste to ještě před odchodem zkontrolovali dvakrát po sobě. To ještě není důvod k obavám. Pokud však vtíravé myšlenky a nutkavé jednání silně ovlivňují život a postižený jimi trpí, měl by vyhledat odbornou pomoc.
Řeč je o OCD neboli obsedantně kompulzivní poruše. „I když se jedná o závažné onemocnění, většina forem je v dnešní době léčitelná. Psychiatrická onemocnění jsou ale bohužel stále tabu, lidé se pak zdráhají vyhledat odborníka, protože se za své problémy stydí a bojí se odsouzení,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono.
Obsese a kompulze
Obsese jsou opakující se vtíravé myšlenky, představy, obavy nebo pochybnosti, které člověku způsobují tíseň a děsí ho, zejména pokud jsou násilného charakteru. Mohou to být například představy, že někomu ublíží nebo se nakazí nějakou nemocí. Kompulze (nutkavé jednání) je rituálem, který tuto úzkost odstraňuje, ovšem jen dočasně. To vede ke vzniku začarovaného kruhu, kdy se úzkost stále stupňuje. Pacienti kompulzi vnímají jako prevenci něčeho, co by mohlo uškodit jim samým nebo někomu jinému.
Léčba terapií
Léčbou první volby je dnes kognitivně behaviorální terapie, během níž je pacient vystaven situaci, která v něm vyvolává úzkost, a je mu bráněno ve vykonávání kompulze. Postupuje se od jednodušších aktivit ke složitějším, konkrétní úkoly jsou ale pro každého individuální. K léčbě se využívají rovněž antidepresiva a režimová opatření, jako je odstranění stresu, relaxace a pohyb.