VESNICE DUCHŮ: Po 30 letech vykoukla z vody

Ve Španělsku už dva měsíce pořádně nepršelo, a země tak čelí obrovskému nedostatku vody. Mimořádné sucho už dokonce odhalilo i ruiny vesnice duchů na severozápadě země, kterou před 30 lety pohřbila voda.
Jmenovala se Aceredo a na jejím místě vznikla v roce 1992 přehrada Lindoso. Střechy domů vykukující z vody se staly běžným jevem, za kterým každé léto míří davy turistů. Teď ovšem hladina vodní nádrže klesla natolik, že jsou vidět i základy domů! A pohled na odhalené trosky vesnice u horkokrevných Španělů vzbuzuje koktejl emocí. „Ještě nikdy se nestalo, aby se v zimním období, kdy bývá obvykle vlhko, vynořila celá vesnice,“ lamentují místní při pohledu na zrezivělé vraky aut zaparkovaných v bahně.
„Je to, jako se dívat na film. Cítím obrovský smutek,“ shrnul pocity všech důchodce Maximino Pérez Romero (65). A slzu v oku zamačkává i Jos Luis Penn (72), který kdysi do baru v Aceredu chodil po celodenním rybaření s kamarády na pivo. „Bývaly tu všude vinice, rostly tu pomerančovníky. Celé to místo bylo zelené a bylo to krásné,“ zavzpomínal muž a pohled mu sklouzl na suchem rozpraskané dno nádrže. „Podívejte se na to místo teď. Je to tak smutné...“ „Je to strašné, ale je to tak. To je prostě život – něco zanikne a něco se zrodí,“ uzavřel José Álvarez, který ve vesnici Aceredo kdysi pracoval.
Evropa může zůstat bez ovoce a zeleniny
Pyrenejský poloostrov se suchem bojoval už mnohokrát, nyní jsou však srážky na rekordních minimech. Ovocnáři a zelináři v Portugalsku a Španělsku, kteří zásobují celou Evropu, už straší, že jejich úroda bude kvůli suchu kompletně zničena. „Pokud do pár týdnů nezačne pršet, přijdeme o 60 až 80 procent své produkce,“ odhaduje Andres Gongora (46), pěstitel rajčat od Almerie. „Úroda obilí je pro letošek už zcela ztracena,“ varuje farmář. V ohrožení jsou prý dál také olivy, ořechy a hrozny.