Holešovičtí hasiči dostali novou zbrojnici: Provizorium využívali 80 let! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 28. května 2022

Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián

Holešovičtí hasiči dostali novou zbrojnici: Provizorium využívali 80 let!

Nově otevřená hasičárna v Holešovicích.
Nově otevřená hasičárna v Holešovicích. (Foto Aha! – David Malík, HZS)

Zbrusu nové stanice se po 80 letech výjezdů z improvizované dřevěné základny dočkali hasiči v pražských Holešovicích. Začátkem roku z ní vyjeli poprvé, ovšem slavnostně stříhali pásku včera.

Z původní stanice v Argentinské ulici zbyl na místě jen hasičský zvon. Vznikla za protektorátu v roce 1942 a původně měla sloužit pět let. Hasiči jich v ní ale nakonec strávili téměř 80! Nová hasičárna vyšla na 367 milionů korun a od prvního »kopnutí« ji postavili za 25 měsíců. Je vybavena i velkoobjemovými čerpadly pro případ povodní a zázemím pro potápěče.

Na třech místech najednou

Na nové stanici bude v jedné směně sloužit 26 hasičů ve třech družstvech. Obslouží oblast se zhruba 220 tisíci obyvateli a zasahovat mohou u tří událostí najednou. Na jedné z nejvytíženějších stanic metropole ročně evidují 1600 výjezdů.

Přibude ředitelství

K nové hasičárně se výhledově přesune i krajské ředitelství hasičů ze Sokolské ulice na Novém Městě. Letos se u zbrojnice totiž začne stavět i administrativní budova. V areálu by měla přibýt i výjezdová stanice záchranky.

Postavili je kvůli náletům

Hasičská stanice Holešovice č. 3 byla poslední dochovanou ze sedmi provizorních zbrojnic, které v Praze vznikly za protektorátu za účelem rychlého hašení města v případě spojeneckých náletů.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.