Před 20 lety hořelo v brněnském kasinu: Uhořeli dva hasiči a krupiér! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 25. února 2024

Svátek slaví Liliana, zítra Dorota

Před 20 lety hořelo v brněnském kasinu: Uhořeli dva hasiči a krupiér!

8. leden 2002 v kasinu u hlavního nádraží...
8. leden 2002 v kasinu u hlavního nádraží... (Foto HZS, ara)

Psal se 8. leden 2002. Byl tragický. Poklidný den se totiž změnil večer v pekelný horor. Zvláště pro hasiče. Dva z nich, David Kožuský (†32) a Jaroslav Gargula (†28), zemřeli při pokusu zachránit z hořícího kasina krupiéra Petra Štancla.

Drama začalo krátce po osmé večer. Z kasina v Nádražní ulici se vyvalil silný kouř. „Hasiči šli zachraňovat muže, který ve druhém patře balancoval na římse. Dozvěděli se přitom, že uvnitř zůstal druhý krupiér,“ uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Velitel zásahu David Kožuský rozdělil družstvo na dvě průzkumné skupiny. Jednu vytvořil sám spolu s Jaroslavem Gargulou. „V nulové viditelnosti se nechtěně rozdělili. Kožuský přesto krupiéra našel,“ pokračoval ve vzpomínkách mluvčí.

Zřícení stropů

K tragédii došlo po zřícení stropních podhledů. „David Kožuský byl s největší pravděpodobností okamžitě usmrcen prudkým nárůstem teploty v důsledku celkového vzplanutí. Spolu s ním zemřel i zaměstnanec herny, “ upřesnil mluvčí. Jaroslav Gargula v silně zakouřené chodbě ztratil orientaci. „Nemohl najít cestu zpět. Po celkovém vzplanutí v herně měl odříznutou únikovou cestu. Nešlo jej zachránit,“ dodal Jaroslav Mikoška.

Nikdo nebyl potrestán

Požár s největší pravděpodobností způsobily nevyhovující rozvody osvětlení v podhledech stropu. Dvoukřídlé dveře, které měly sloužit jako úniková cesta, byly zabedněny dřevotřískovými deskami. Prostor další únikové cesty na schodišti byl zastavěn deskami herních stolů. Dveře na této únikové cestě byly zamčené a bez klíče. Vnitřní nástěnný hydrant byl navíc zastavěn uskladněnými herními deskami. Vyšetřovatelé přesto neshledali zavinění žádné konkrétní osoby.

Tragédii připomíná socha

Od 1. května 2013 připomíná tragédii socha z tenkostěnného plechu, ve kterém jsou dva stíny představující dvě chybějící postavy hasičů v životní velikosti. Vytvořil ji sochař Adam Krhánek. Ve stejný den se otevřelo i obchodní centrum Letmo, které nahradilo bývalé kasino.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.