Hlavní paleontolog z Dinosauria Museum Prague: JAK SI KOUPIT A POSTAVIT JEŠTĚRA? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Hlavní paleontolog z Dinosauria Museum Prague: JAK SI KOUPIT A POSTAVIT JEŠTĚRA?

Tyto dvě kostry mosasauridů jsou největší záhadou muzea.
Tyto dvě kostry mosasauridů jsou největší záhadou muzea. (Foto Dinosauria Museum Prague)

Do světa dinosaurů vás přenese návštěva unikátního muzea, které v Praze před nedávnem otevřelo. Kromě 154 milionů let staré a z více než 90 % originální kostry diplodoka, jež celému prostoru dominuje, se můžete těšit ještě na další zajímavé lahůdky.

Pane Pícho, jaké zajímavosti u vás návštěvníci uvidí?

„Máme čtyři kostry, které jsou ze 70 až 90 % originální – triceratopse, diplodoka a dva mosasauridy. U nich úplně nevíme, co to je za druh, je velmi pravděpodobné, že se jedná o druh úplně nový. S jistotou víme jen to, že se jedná o mosasauridy, tedy velké šupinaté ještěry příbuzné dnešním hadům. S jejich popsáním nám musejí pomoci odborníci na mosasaury, protože u nich je popisování velmi složité. Návštěvníci díky tomu uvidí něco úplně nového. Je to největší záhada našeho muzea.“

Jde prý o jednu z největších světových sbírek dinosauřích koster.

„Nerad bych porovnával, v každém případě je naše kolekce výjimečná. Naprosto unikátní je také naše kostra triceratopse Trika. Předpokládáme, že za života to byl odvážný vůdce svého stáda. Doplnili jsme ho proto o model tyranosaura Karla. Oba jsou dáni do bojové pozice.“

V době jejich života spolu skutečně soupeřili?

„Ano. Oba žili ve stejném čase, na stejném místě a opravdu se potkávali. Dokonce náš triceratops má na jeden souboj s tyranosaurem památku v podobě ukousnuté části ochranného límce. Je to opravdu zajímavé, protože takových kusů na světě moc není a vlastně to potvrzuje to, že tyranosauři triceratopse opravdu lovili. A potvrzuje to také skutečnost, že někdy se triceratopsové dokázali ubránit. Je to exemplář světového významu.“

Když hovoříte o mosasaurech, zmínil jste, že se jedná o nové, dosud nepopsané druhy. Jak je to možné, kde jste k nim přišli?

„Oba mosasaury jsme koupili ve Spojených státech. Pravidla pro vykopávání a prodej fosilií jsou tam nastavena velmi dobře, takže pro dinosaury se jezdí tam.“

Jak takový nákup dinosaura probíhá?

„Jednou z možností jsou klasické aukce. Ceny ale bývají výrazně vyšší. Zrovna minulý týden se vydražil triceratops za 6,6 milionu eur. Druhá možnost jsou ale přímé kontakty na kopáče. Případně přes prostředníka. A samostatné jednotlivé kosti a zuby se dají poměrně bez problémů pořídit i na internetu.“

Na kolik přijde takový průměrný skelet ještěra? Když nemyslíme ten rekordně drahý výše popsaný exemplář.

„Cenu jednotlivých exemplářů určuje celá řada faktorů jako druh dinosaura, stav, lokalita, různé anomálie atd. Dá se říci, že hezké izolované kosti stojí většinou v tisících dolarech. U zubů záleží na velikosti a druhu, ale velké zuby tyranosaurů stojí tisíce až desetitisíce dolarů. Nás v muzeu ale zajímají co nejkompletnější fosilie, kde je cena samozřejmě na jiné úrovni. Nejdražším dinosaurem v historii je tyranosaurus jménem Stan, který se v aukci vydražil za 32 mil. dolarů. Je v soukromé sbírce, v muzeích po celém světě ale najdeme jeho kopie.“

Jak dokážete podle jedné kosti dát dohromady celého dinosaura?

„To se dělá tzv. srovnáváním. Tedy vezme se jedna kost, na které jsou detaily zužující výběr. Poté se porovnává s dalšími kostmi stejného druhu, až se dostanete k výsledku. A pokud ne, tak máte nový druh, který můžete popsat. Je to velmi zdlouhavá a hnidopišská práce, navíc je potřeba mít kost, která je tzv. diagnostická.“

Celý článek s rozhovorem naleznete v tištěné podobě Nedělního Aha! (7. 11. 2021)



Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.