Jarní úklid, který baví a něco navíc! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 25. května 2022

Svátek slaví Viola, zítra Filip

Jarní úklid, který baví a něco navíc!

ilustrační foto
ilustrační foto (istock.cz)

A máme tu jaro! Konečně nějaká veselá zpráva! I když – jak pro koho. Dámy se zřejmě hrozí velkého úklidu, pánové zase nespí, protože je co nevidět čekají první práce na zahradě. I povinnosti, které jsou s příchodem tohoto ročního období spojené, ale nemusejí být otrava! Teď je na ně navíc spousta času, a tak pro vás máme pár tipů, jak si nejen je užít, ale ještě z nich něco vytěžit.

První otázka každého, kdo zrovna jarnímu úklidu neholduje, je proč? Proč uklízet, zrovna když nás ven lákají první sluneční paprsky? Odpověď je nasnadě. Jde o tradici, kterou naši předkové nenastolili jen tak z plezíru. Jarní očista je symbolem nových začátků, a zmiňované slunko, to je sice dobrý sluha, ale zlý pán. Umí totiž odhalit každé smítko. Hospodyňky se do úklidu v minulosti vrhaly vždy s příchodem Velikonoc. Modré pondělí (to letos vychází na 29. března) se neslo ve znamení úklidu světnic. Na šedivé úterý, tedy o den později, se vymetaly pavučiny. Ať už jarní očistu své domácnosti pojmete jakkoli, je dobré znát si práci zorganizovat a pár vychytávek na ulehčení. A až budete mít hotovo, můžete se odměnit třeba doma upečeným chlebem nebo vlastnoručně vyrobenou pleťovou maskou. Tak tedy: jaro, vítej!

Kde začít?

Ideálně v místnosti, která vám dá nejméně zabrat. To je obvykle ložnice – v ní totiž trávíme nejméně času. Pokračujte přes dětský pokoj, pracovnu, obývák a koupelnu až ke kuchyni. V ní to ostatně budete mít nejnáročnější.

LOŽNICE A DĚTSKÝ POKOJ

■ stáhněte všechny záclony, závěsy a ložní povlečení a vyperte je
■ pokud je to možné, vyperte i deky a polštáře, pokud to možné není, nechte je přes den vyvětrat na zahradě nebo balkoně, v nejhorším případě přehoďte přes okno
■ otřete prach ze všech záhybů včetně lustrů a lamp, parapetů a vypínačů
■ pokud si na to troufnete, vytřiďte oblečení a věci, které nepoužíváte

Pečujte i o matrace

Kdybyste jen věděli, kolik roztočů a dalších breberek se v matraci skrývá, šla by vám z toho hlava kolem. Nečistot a pachů vás zbaví jednoduchý trik, který můžete opakovat klidně i při každé výměně ložního prádla. Matraci nejprve vysajte vysavačem. Pak na ni přes sítko naneste jedlou sodu, nechte 30 minut působit a znovu vyluxujte. Bude jako nová.

Dokonale čistá okna

Jeden hrnek octa, litr vody a stírat a stírat. Pak se prý okna lesknou jako nikdy. Pokud by vám vadil octový odér, rozmíchejte ve vodě pudinkový prášek. Výsledek bude stejný.

A věděli jste, že každý domov má své specifické aroma? Jen si vzpomeňte, když otevřete dveře k vám nebo k vašim příbuzným. Co vás trkne jako první do nosu? Vůně! Ta o vás prozradí víc, než si myslíte. Jak s ní pracovat a vytěžit z ní jenom to nejlepší? Mrkněte na:

https://vune.nativecnc.cz/

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.