Dělníka v Brně postihl epileptický záchvat: Zraněného pak přenesl jeřáb! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. března 2023

Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido

Dělníka v Brně postihl epileptický záchvat: Zraněného pak přenesl jeřáb!

Ke snesení transportní vany se zraněným využili hasiči pohotově jeřáb na staveništi.
Ke snesení transportní vany se zraněným využili hasiči pohotově jeřáb na staveništi. (Foto ZZS JMK)

Na staveništi v Brně dostal dělník epileptický záchvat. Cesta záchranářů k pacientovi vedla přes několik žebříků s desítkami kilogramů výbavy v batozích na zádech.

Dělníci pracovali ve 3. patře rozestavěné budovy v Trnité ulici, když se náhle jeden z nich v křečích zhroutil. Jeho kolegové vytočili tísňovou linku a popsali situaci. Záchranáře čekal náročný zásah.

Zlomil si nohu

„Jednalo se o epileptický záchvat, muž si při pádu navíc zlomil nohu,“ řekla mluvčí záchranky Hedvika Kropáčková. Na místo okamžitě vyrazili sanitka s lékařem a hasiči. „Na místě poskytli pacientovi první pomoc a zafixovali mu zlomenou nohu. Poté ho uložili do transportní vany,“ popsala situaci Kropáčková.

Využili jeřáb

Transportu pacienta se poté ujali hasiči, kteří pohotově využili tamní věžový jeřáb. Jeden z lezců se připevnil k vaně a bezpečně s pacientem sestoupil do dvacetimetrové hloubky. 20 minut po příjezdu hasičů se zraněný dělník ocitl v sanitě, necelou hodinu po telefonátu na tísňovou linku v traumacentru brněnské Fakultní nemocnice. Jeho stav je podle lékařů uspokojivý.

Jak reagovat na epilepsii?

Důležité je dohlédnout na to, aby se pacient nezranil, křečím nebránit, dotyčného ponechat ležet na zádech. Měli bychom se snažit chránit mu hlavu, aby si ji nerozbil, například o chodník. Aby se předešlo zvracení, stačí lehce pootočit hlavu na stranu. Až křeče pominou a dýchání začne být zase normální, může být pacient lehce zmatený. Je proto důležité jej uklidnit, nenechat odejít a vyčkat příjezdu zdravotníků.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.