Nové zbraně ve válce proti energošmejdům | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 1. října 2022

Svátek slaví Igor, zítra Olívie

Nové zbraně ve válce proti energošmejdům

Ministryně Marta Nováková předloží návrh novely příští týden.
Ministryně Marta Nováková předloží návrh novely příští týden. (profimedia)

Odírají především seniory a neštítí se prakticky ničeho! Takzvaní energetičtí šmejdi, budou mít možná od 1. ledna 2020 smůlu. Křídla by jim měla přistřihnout novela zákona o ochraně spotřebitele, kterou včera představila končící ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (64, za ANO).

Energetičtí šmejdi, prodejci plynu a elektřiny, cílí především na seniory. Nátlakem je nutí přepsat plyn či elektřinu k jinému dodavateli a zákazníci pak často zjistí, že to, co se zdálo výhodné, je vlastně velký průšvih pro jejich peněženku. Navíc mnohdy nemohou covnout, a smlouvu mají podepsanou na několik let. „Takzvané šmejdy je třeba zastavit. Vymezujeme se vůči podomním aukcím energií od přeprodejců, trikům s dárky či nepřiměřeným sankcím při odstoupení od smlouvy. Neakceptovatelné je pro nás vyvíjení agresivního nátlaku prodávajícím a veškeré manipulativní a klamavé praktiky,“ řekla Nováková.

Co je v plánu?
*Omezení maximální délky smlouvy na dobu určitou, a to na 36 měsíců. Dosud sjednávají šmejdi smlouvy i na 10 let. A když ceny energií na trhu klesaly, lidé byli vázáni fixní, často přemrštěnou cenou. Po uplynutí této doby, budou automaticky považovány za smlouvy na dobu neurčitou a půjde je rychleji vypovědět bez zbytečných pokut.
*Možnost vypovědět smlouvu na dobu určitou s automatickým prodloužením závazku, a to kdykoliv do 15. dne před uplynutím sjednané doby. Nyní dodavatelé záměrně nastavují příliš krátké časové období, ve kterém mohl zákazník projevit vůli neprodloužit smlouvu.
*Pokud zákazník řádně ukončí smlouvu, zakazuje se uložení pokut: Například za to, že dostal »dárek zdarma«, často šlo o LED žárovky.
*Právo zákazníka na bezodkladné vyhotovení smlouvy na poskytnutí kopie smlouvy. Když jste dosud například nemohli najít smlouvu, nepoctiví dodavatelé byli dost neochotní.
*Omezení doby platnosti plné moci na 6 měsíců. Pokud jste dávali novému dodavateli plnou moc na změnu energií, mohlo se stát, že jste v budoucnu opakovaně změnil dodavatele aniž byste o tom věděl. Plná moc byla na neomezenou dobu.
*Osoba, která vykonává tzv. zprostředkovatelskou činnost, musí být zapsána v registru u Energetického regulačního úřadu. Dosud tomu tak není a nejde trestat konkrétního prodejce.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.