Slováci budou vybírat prezidenta ze dvou protikladů: Teta ze smetiště, nebo protřelý diplomat? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 6. prosince 2022

Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín

Slováci budou vybírat prezidenta ze dvou protikladů: Teta ze smetiště, nebo protřelý diplomat?

Slováci si zvolí hlavu státu ze dvou osob tak protichůdných, že víc už to snad ani nejde.
Slováci si zvolí hlavu státu ze dvou osob tak protichůdných, že víc už to snad ani nejde. (Foto: zuzanacaputova.sk ,profimedia.cz)

Tak tuhle volbu může kdekdo Slovákům závidět! Zvolí si hlavu státu ze dvou osob tak protichůdných, že víc už to snad ani nejde. „Teta Zuzka z Pezinku, jejíž jediný státnický výkon představuje nějaké lokální smetiště“ – jak ji jízlivě častují její odpůrci – stojí proti muži, který se v politice pohybuje jako ryba ve vodě. Jenže právě to zřejmě Slováky na Maroši Šefčovičovi (52) odpuzuje. Jedno je jisté: jestli si nakonec vyberou Zuzanu Čaputovou (45), bude mít Slovensko pohlednou prezidentku. A podle čeho se vlastně rozhodují?

Zuzana Čaputová
Věk: 45 let
Povolání: právnička a aktivistka
Vzdělání: Vystudovala právnickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě
Politická příslušnost: Místopředsedkyně strany Progresivní Slovensko je v politice od roku 2017. Její kandidaturu podpořil současný prezident Andrej Kiska (56), který už o post neusiluje.
Největší úspěch: Přes 14 let bojovala proti nové obří skládce v Pezinku, a postavila se tak proti zájmům vládní strany Smer a podnikatele Mariána Kočnera, který byl nyní obviněn z vraždy novináře Jána Kuciaka (†27) a jeho přítelkyně. Vyhrála za to v roce 2016 »ekologického Oskara«, cenu Goldman. Byla i součástí skupiny, která se v roce 2017 zasadila o zrušení amnestií expremiéra Vladimíra Mečiara (76), které mimo jiné omilostnily lidi stíhané kvůli únosu syna slovenského prezidenta Michala Kováče (†86).
Politické postoje: Je pro ukotvení Slovenska v EU, setrvání v NATO, souhlasí se sankcemi proti Rusku a je pro adopci dětí páry stejného pohlaví.
Postoj k Ficovu vládnímu Smeru: Ostře se vyhraňuje proti nejsilnější vládní straně Roberta Fica (54), který kvůli protestům Slováků po vraždě Jána Kuciaka skončil jako premiér. Fico Čaputovou nazval „jen nějakou paní, co se starala o skládku“ a která podporuje „homosexuální šílenství“.
Rodinný stav: Žije s osmnáctiletou a patnáctiletou dcerou v Pezinku, v roce 2018 se rozvedla s Ivanem Čaputou, jejím přítelem je hudebník a fotograf Peter Konečný.

Maroš Šefčovič
Věk: 52 let
Povolání: kariérní diplomat, eurokomisař pro energetiku a místopředseda Evropské komise
Vzdělání: Studoval Vysokou školu ekonomickou a práva na Univerzitě Komenského, v letech 1985 a 1990 byl studentem na Státním institutu mezinárodních vztahů v Moskvě.
Politická příslušnost: Zdůrazňuje, že nikdy nebyl členem Smeru, Ficova strana však podpořila jeho kandidaturu (kandidoval za ni už v roce 2014 do europarlamentu) a platí mu polovinu nákladů na kampaň. V roce 1989 byl přijat do Komunistické strany Československa, ale vzhledem k převratu mu členská legitimace nebyla nikdy doručena.
Největší úspěch: Většinu kariéry byl diplomatem na zahraničních misích nebo v orgánech EU, deset let působí jako eurokomisař.
Politické postoje: Hodlá garantovat ukotvení Slovenska v EU, jeho vizí je „sociální stát v čele s prezidentem celospolečenského smíru“, nesouhlasí s adopcemi homosexuálními páry, protože to prý není v souladu s jeho hodnotovým přesvědčením.
Postoj k Ficovu vládnímu Smeru: S Ficem si tyká a ten na něj pěje chválu, je to podle něj „diplomat světové úrovně“. A na rozdíl od Čaputové s jejím liberálním postojem k homosexuálům, on je prý orientovaný „normálně, jak se sluší na slovenského politika“.
Rodinný stav: Je ženatý, s manželkou Helenou (54) se seznámili během studií v Moskvě, a má tři děti Helenu (29), Martinu (27) a Maroše (20).


Víte, že...
...Čaputová získala v prvním kole voleb 40,57 procenta hlasů, Šefčoviče podpořilo 18,66 procenta voličů? Druhé kolo se koná 30. března.

Politolog Josef Mlejnek pro Aha!: Volby rozhodne Kuciakova vražda!

*Je možné, že Zuzana Čaputová nakonec nevyhraje?

„Druhé kolo je druhé kolo. Záleží, co se stane v kampani. To, že má někdo v prvním kole přes 40 procent, neznamená, že v druhém kole to tak bude. Ostatně i v našich prezidentských volbách to nevypadalo pro Miloše Zemana nějak nadějně. Do druhého kola pak nakonec dokázal přitáhnout lidi, kteří ani k volbám nechodí. Stát se může cokoliv. Ale pravděpodobnost, že to vyhraje, je vysoká.“

*Čím to, že v konzervativní zemi oslnila se svými liberálními názory jako adopce dětí homosexuály a podobně?

„Ona uspěla v prvním kole i kvůli tomu, co hýbe Slovenskem. Vražda novináře, vyšetřování a zjištění, že v zemi působí řada různých mafií a pro velkou část voličů je vnímána jako aktivistka, která se nebojí mafiánů. A pro voliče, kteří jí dali hlas, tak tohle bylo na prvním místě. Názory k potratům, homosexuálům pro ně nebyl důvod, na základě, kterého by se rozhodovali.“

*Takže příčinou jejího úspěchu může být vražda Jána Kuciaka?

„Nebýt vraždy novináře, tak by neměla tak skvělý výsledek. Ale samozřejmě to není jen o tom. Situace na Slovensku není o nic lepší než u nás pokud jde o politickou kulturu. Akorát, že na Slovensku to rozhořčení z toho, jak stát funguje, vygenerovalo tuhle kandidátku. To u nás není.“

*Proč u nás není tak výrazná žena, která by nasbírala tolik hlasů?

„To nevím, proč se neobjevila. Slováci mají štěstí, že mají takovou kandidátku. Ona začínala jako aktivistka proti výstavbě skládky a postupně se vypracovala tímto způsobem. Myslím si, že je tady plno českých žen, které působí podobně jako ona, ale prostě asi nechtějí do politiky.“

*Může to být pro ženy v Česku nějaký impuls?

„Říká se, že příklady táhnou, tak je možné, že se nějaká česká Čaputová objeví.“

Schwarzenberg měl v nemocnici po operaci ženskou návštěvu: Kandidátku na slovenskou prezidentku Čaputovou.

Video se připravuje ...Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.