80. let od mobilizace v Československu: Facka, kterou Hitler nečekal!
Tak obrovskou vlnu odporu nacisté v roce 1938 nečekali! Republika byla ohrožena a statisíce Čechů a Slováků byly v rámci mobilizace, která začala 23. září, připraveno se zbraní svou zem hájit. Konec všem nadějím však po několika dnech přinesla mnichovská dohoda. Zůstaly jen slzy a zaťaté pěsti...
Týden před ostudnou Mnichovskou dohodou odstartovalo mobilizaci 23. září 1938 přesně ve 22.20 hodin vyhlášení pražským rozhlasem: „President republiky právě nařídil všeobecnou mobilisaci...“ Přestože Adolf Hitler (†56) už dlouho mířil k obsazení Československa a dařilo se mu to, netušil, jak moc jsou Češi a Slováci ochotni svou zemi bránit. Nacisté dostali od malého národa pořádnou facku.
První záložníci se hlásili ke svým útvarům hodinu po vyhlášení mobilizace, den na to jich byly připraveny tři čtvrtiny. „Všichni odhodlaní dát to poslední, aby se republika ubránila,“ v projektu Paměť národa zavzpomínal tehdy čtrnáctiletý Jaromír Petlach (94) na den, kdy do zbraně odešel i jeho otec.
Židovská rodina Deutschů zpátky v Brně: Nacisté je zavřeli, komunisté obrali!
Celý článekCelkem bylo povoláno 1 250 000 mužů, bylo připraveno 350 tanků, 5000 dělostřeleckých hlavní a 950 letounů. „To byl tenkrát svobodný národ a toto byl jeho stát. Mnichov nám všem zlomil páteř...“ připomněla i pamětnice Drahomíra Vedrová (98).
Dny před vyhlášením
Příprava na obsazení republiky nacisty podle plánu nazvaného Fall grün se odehrávala už po Hitlerově projevu v noci z 12. na 13. září 1938. Henleinovský puč s cílem vyvolat občanskou válku v pohraničí i tlak Velké Británie a Francie na přijetí požadavků Německa o připojení Sudet byl neúprosný. Postoje předsedy vlády Milana Hodži (†66) vyvolaly řadu protestů, prezident Edvard Beneš (†64) proto na jeho místo jmenoval generála Jana Syrového (†82), legionářského hrdinu. Ani mobilizace však nepomohla k zachování Československa v jeho historické podobě. „Průběh mobilizace bezvadný, lid absolutně pevný, vláda plným pánem situace...,“ pochvaloval si přesto Beneš.
Mnichovská dohoda
Zatímco československá armáda mobilizovala a připravovala se na válku, 29. září se v Berlíně rozhodovalo »o nás bez nás«. Tam pak 30. září v 1.30 ráno byla předána takzvaná mnichovská dohoda československé delegaci. O jejím přijetí potom v 17.00 hodin promluvil v rozhlase generál Syrový. Smlouva obsahovala souhlas Francie, Itálie, Velké Británie a Německa o postoupení sudetoněmeckého území hitlerovskému Německu. Vyklízení Sudet bylo naplánováno na prvních 10 říjnových dnů.
Víte, že...
...po mobilizaci první republiku nahradila jen do 15. března druhá republika? Zemi pak zachvátili němečtí okupanti.
Syn disidentky, která se postavila invazi v srpnu 1968: Matku zavřeli na …
Celý článekDvě mobilizace
Všeobecné mobilizaci předcházela částečná. Tu vyhlásila kvůli bezprostřednímu ohrožení Československa v květnu 1938 vláda Milana Hodži. Povoláno bylo 180 000 vojáků v záloze. Už v roce 1936 byl sestaven plán na mobilizaci až 972 000 vojáků – 60 % mělo být na Moravě, 25 % v Čechách a 15 procent na Slovensku. Do zbraně bylo povoláno 18 ročníků, celkem pak 1,25 milionu mužů. K dispozici měli 350 tanků, 5000 děl a 950 bojových letadel.
Silná armáda
Československá armáda jednou z nejlépe vybavených v Evropě. V dobách míru měla nějakých 200 000 vojáků rozdělených 17 pěších divizích a 4 rychlých divizích.
Hlavní velitelství
Stanoviště v Račicích u Vyškova
Ústřední záloha (9 divizí)
1. armáda (11 divizí a 1 brigáda) velitelství v Kutné Hoře
2. armáda (4 divize) velitelství v Olomouci
3. armáda (7 divizí) velitelství v Kremnici
4. armáda (9 divizí) velitelství v Brně