Kysané zelí? Vitamínová bomba! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 16. června 2024

Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf

Kysané zelí? Vitamínová bomba!

Je nejvyšší čas postarat se o zásobu na zimu!
Je nejvyšší čas postarat se o zásobu na zimu! (Foto scom)

Zvyk nakládat zelí přinesli do Evropy Čingischánovi mongolští nájezdníci. Zelí, které známe jako čínské, nakládali do rýžového octa. Když jim zásoby došly, zkusili totéž se zelím odněkud od Štramberka, a ono to šlo také. Od té doby, tj. od 13. století, nakládáme zelí i my.

Čím kysané zelí prospívá?

Především doslova obřím obsahem vitaminu C, provitaminu A (snižuje cukr v krvi) a řadě antioxidantů, působících preventivně proti rakovinnému bujení. Obsahuje množství vlákniny, která podporuje správnou funkci střev, váže na sebe těžké kovy a chrání střevní mikroflóru. Zelná šťáva pomáhá při léčbě dny a zacelování žaludečních vředů.

Od 13. století, nakládáme zelí i my.

Jak zelí správně naložit?

Hlávky podzimního zelí očistíme, opereme a nakrájíme nebo nakrouháme na hrubší nudličky. Děláme to vždy »přes žebra«, podélně, což oceníme později při konzumaci – zelí se nebude rozpadat. Dno nejlépe kameninové nádoby vyložíme buď listy křenu, nebo vinné révy a nakrouhané zelí na ně klademe ve vrstvách asi pět centimetrů silných. Každou vrstvu zlehka prosolíme a pokmínujeme, můžeme přidat i špetku hořčičného semínka, trochu nakrájené cibule nebo plané jablko – čím tvrdší, tím lepší. Každou vrstvu zelí pořádně stlačíme, abychom z ní dostali vzduch. Plnou nádobu uzavřeme prkénkem, na které položíme větší kámen. Umístíme na teplé místo, počkáme šest týdnů a jíme.

Jak se zelím zacházet?

• Z nádoby ho vybíráme vždy buď rukou, nebo dřevěnou vidličkou. Jinak by zelí mohlo oxidovat.
• Dbáme na to, aby zelí bylo vždy potopeno ve šťávě, jinak hrozí zahnívání.
• Pokud šťávu pijeme, doléváme ji okamžitě zchlazeným solným roztokem – převařenou a osolenou vodou.
• Na jaře zbytek zelí přeložíme do sklenic a sterilizujeme. Zabráníme tak jeho změknutí.

Kysané zelí? Vitamínová bomba!

Jak se zelím v paneláku?

I když ne každá hospodyně vydrží mít v kuchyni nádobu, ve které kysá zelí a šíří kolem sebe nezaměnitelný odér, vyplatí se to. Do pětilitrového kameninového hrnce nakrouháme šest kilogramů zelí, prosolíme 100 gramy soli, přidáme 10 gramů celého kmínu a jednu menší nakrájenou cibuli (80 gramů). Po pěti – šesti týdnech kvašení zelí přemístíme do chladu a začneme používat.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.