Nový pavilon pro nakažené - Tady mohou pacienta zavřít i na tři roky!

PRAHA – Zcela unikátní pavilon pro pacienty s tuberkulózou otevřeli včera v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici. „I přes vysokou prevenci, zejména očkováním, se totiž tuberkulózu jako onemocnění nepodařilo zcela vymítit,“ uvádí přednostka Pneumologické kliniky Václava Bártů.
Tuberkulóza se dělí na dvě skupiny. „Jedna je tzv. citlivá, úspěšně léčitelná forma. V Česku jí ročně onemocní přibližně tisíc pacientů, kteří musejí být v nemocnici dva až tři měsíce,“ uvádí přednostka Bártů.
Mnohem závažnější je multirezistentní tuberkulóza, na kterou nezabírají běžně dostupné léky a nemocní užívají kombinace preparátů, které se dovážejí ze zahraničí přímo pro konkrétní pacienty. „Ročně jí onemocní zhruba dvacet pacientů, přičemž jednu třetinu tvoří cizinci,“ říká přednostka Bártů a dodává: „U pacientů s touto formou tuberkulózy trvá hospitalizace šest měsíců až tři roky, ale ošetřovali jsme i pacienta, který byl v izolaci šest let. Ten bohužel nakonec zemřel.“
U multirezistentní formy je úmrtnost až padesát procent a nemocní jsou pro okolí vysoce infekční. Jejich pobyt mezi zdravými přirovnávají lékaři k biologické bombě. „Izolace pacientů je zákonná povinnost, aby se chránila zdravá populace. Byť jsou opatření z pohledu zdravých nepříliš lidská. Ze zákona jsme dokonce povinni, pokud pacient opustí izolaci, nahlásit ho policii a s její pomocí ho dostat zpět do izolace,“ uvedla šéfka nemocnice Dana Jurásková.