UPRCHLICKÁ KRIZE: Nemá dobré řešení! Radikalizace hrozí na straně běženců i Evropanů.

Co s námi a Evropou příliv migrantů z východu udělá? Na straně běženců jedni prosí, druzí hrozí silou. Na straně naší jedni otevírají náruč, druzí vyzývají do boje na ochranu společnosti. Podle expertů hrozí radikalizace na obou stranách.
„Jsme v situaci, která nemá dobrá řešení. Špatné důsledky to bude mít tak jako tak,“ míní politolog docent Stanislav Balík. Hlavní problém vidí v tom, že uprchlíci k nám nepřicházejí z obdivu k naší civilizaci s tím, že by si jí vážili, jako když kdysi odcházeli lidé do Ameriky jako do báječného Nového světa.
„Jdou do Evropy z ekonomických důvodů, ale současně naší civilizací opovrhují. Mají představu, že se jim tu bude žít lehko, ale zároveň si ponechají svoje životní návyky, svou životní filozofii. Necítí potřebu tuto společnost budovat a chránit,“ objasňuje politolog a dodává: „I proto migranti jakékoliv odmítnutí a nesplnění jejich snů a představ považují za velkou zradu a nespravedlnost.“ To může vést k útokům proti naší společnosti, k terorismu.
Jde o život příštích generací
Je možné vůbec odhadnout, kam nás utečenská krize dovede? Máme ještě šanci dostat dění pod kontrolu, anebo už sedíme v rozjetém vlaku bez strojvedoucího? Podle docenta Stanislava Balíka lze veškeré možné důsledky odhadnout jen stěží.
Je možné mít vznikající situaci a to, co může následovat, pod kontrolou?
„Pod kontrolou ji mohou mít jen ti, kteří měli a mají pod kontrolou své hranice. Jakmile se vzdáme kontroly svého teritoria, nedá se změně společnosti zabránit. Příkladem může být Švédsko, Francie, Velká Británie.“
Jak rychle se radikalizace na obou stranách může projevit?
„Může to být velmi brzy, ale také to může nastat až ve druhé třetí generaci tak, jak jsme to viděli při útocích na západě Evropy.“ (Například útok na pařížskou redakci časopisu Charlie Hebdo, který měl 12 obětí a provedli ho potomci muslimských přistěhovalců. Narodili se již ve Francii, byli francouzští občané. Ve Francii žije více než 5 milionů muslimů – pozn, red.)
Máme se tedy bát více právě příchozích, nebo jejich potomků?
„Velká část evropských islamistů podporujících džihád nejsou ti, kteří do Evropy utekli, ale ti, kteří v ní již vyrůstali, Západu se odcizili a pojali k němu velkou nenávist. Tím, co se nyní děje, neovlivňujeme to, jak budeme žít za měsíc nebo za rok, ale jak bude naše společnost vypadat v příštích generacích.“
Kam až může zajít naopak radikalizace naší společnosti?
„To se těžko odhaduje dopředu. Při pohledu do Itálie v roce 1918 nikdo ještě neviděl Mussoliniho a jeho masovou podporu. Nebo kdo by v Československu 1922 čekal, že o čtvrt století později nadšeně zvolíme komunistickou stranu vládkyní naší země.“