Zavřeli mi manžela, co mám teď dělat?!
Paní Michaela radí čtenářům s jejich sexuálními problémy...
Před půl rokem mého manžela odsoudili na šest let vězení. Jsme spolu skoro dvacet let, máme děti a navzdory všemu ho pořád miluji. Nechci se rozvádět ani si hledat nový vztah. Jenže jsem najednou zůstala sama a začínám si uvědomovat, jak moc mi chybí obyčejná blízkost. Nejde jen o sex, ale i o objetí, pohlazení, pocit, že vedle mě někdo večer leží. Když si představím, že tohle všechno budu postrádat dalších pět a půl roku, úplně mě to děsí... (Natálie, 52)
Milá Natálie,
šest let je velmi dlouhá doba a je pochopitelné, že vám chybí nejen manžel, ale i intimita a fyzická blízkost. To z vás nedělá špatnou partnerku ani neznamená, že svého muže milujete méně.
Důležité je netrestat se za vlastní potřeby. Sexualita je přirozenou součástí života a není důvod mít výčitky svědomí jen proto, že na sex myslíte. Zároveň neexistuje jediné správné řešení. Každý pár si musí sám nastavit hranice a očekávání pro období dlouhého odloučení.
Pokud chcete manželství zachovat, snažte se o co nejotevřenější komunikaci a pečujte také o sebe, své vztahy a psychickou pohodu. Věrnost se neměří tím, jak moc člověk trpí, ale tím, jak poctivý je k sobě i ke svému partnerovi.
