Manžel začal pít...
Paní Michaela radí čtenářům s jejich sexuálními problémy...
Můj muž je pracovitý, laskavý, vtipný i dobrý otec. Jenže poslední rok se všechno změnilo. Začal hodně pít. Nejdřív to byly „jen“ piva po práci, ale postupně začal pít i tvrdý alkohol. Schovává lahve, zapírá, lže, že nepil, i když to je cítit a vidět. Když pije, je to jako by byl někdo úplně jiný – unavený, podrážděný, uzavřený, zapáchá, vyhýbá se kontaktu. Přitom tvrdí, že jen kvůli stresu z práce a že to má pod kontrolou. Já už ale cítím, že to pod kontrolou rozhodně nemá. Nechci ho opustit, ale nechci takhle dál žít. Dá se s tím něco dělat? (Kamila, 45)
Milá Kamilo,
alkohol, jak správně píšete, člověka mění. Není to "jen" jeho nálada nebo zápach. Alkohol postupně ovlivňuje myšlení, chování, vnímání reality. Závislost se plíživě vkrádá do vztahu a ničí důvěru, intimitu i bezpečí. A vy ji už bohužel ve vašem manželství zažíváte v plné síle.
Co můžete dělat? V první řadě je důležité si uvědomit, že změna musí přijít od něj. Vy ho nemůžete „donutit“ přestat pít. Můžete mu ale velmi jasně nastavit hranice a sdělit, co jeho pití dělá s vámi a rodinou. Mluvte s ním v klidném okamžiku, bez výčitek, ale naprosto otevřeně.
Nabídněte mu možnost společně vyhledat odbornou pomoc, například adiktologa, terapeuta, nebo podpůrnou skupinu (např. Anonymní alkoholici). Také pro vás samotnou může být velmi přínosné zapojit se do podpůrné skupiny pro blízké lidí závislých (např. Al-Anon), abyste nabyla sílu, získala informace a nenechala se stáhnout s ním dolů.
A co je velmi důležité: máte plné právo chránit sebe a děti. Není to sobecké. Je to nezbytné. Pokud se jeho pití bude zhoršovat, budete možná muset zvažovat další kroky, včetně dočasného odloučení. Někdy právě ztráta jistoty a konfrontace s důsledky přivede člověka k rozhodnutí léčit se.
