Pátý díl: České středohoří a Žatecko

PRAHA – Asi nejznámější propagací Českého středohoří je již kultovní český muzikál Starci na chmelu. To, že je kolem pěstování chmele hodně práce, se ví v Českém středohoří a na Žatecku velmi dobře. Přesto tady tisíciletou tradici pěstování nejkvalitnějšího chmele udržují dál.
Žatecko však není jenom chmel, jsou to hrady, zámky a hromada zábavy. Mají tu nejedno tajemství z historie či »horu bouří« Milešovku, na které spadne půl metru vody ročně a nefouká jenom 8 dní v roce.
Na soutoku Labe a Ohře – v renesančních Litoměřicích – můžeme navštívit zajímavé a vzrušující podzemí. Na dlouhou procházku nás láká pohádkový zámek v Krásném Dvoře a jeho romantický park. Milovníci piva jistě neminou chmelařskou metropoli Žatec a možnost vyzkoušet si chuťovou paměť při degustaci piv. Pro sportovce nabízí oblast krásnou možnost projet se na kole podél Ohře nebo v létě po řece a potěšit se výhledy do okolí Loun.
Státní zámek Libochovice patří k nejvýznamnějším raně barokním památkám u nás. Rozsáhlou přestavbu provedl v letech 16821690 italský stavitel Antonio Porta pro knížete Gundakara Ditrichsteina. Současná instalace představuje průřez vývojem interiérů od dob renesance a baroka, přes období rokoka, empíru až po styly poloviny minulého století. Významné místo zaujímá sbírka gobelínů, cenné jsou soubory skla a porcelánu stejně jako rozměrná plátna.
Na zámku Libochovice se roku 1787 narodil přední český vědec a učenec evropského významu Jan Evangelista Purkyně, jemuž je věnována samostatná expozice. Pozornost zaslouží i rozsáhlý park, založený českým zahradníkem Janem Tulipánem, obsahuje mnoho dendrologických zajímavostí.
Na zámku Libochovice se roku 1787 narodil přední český vědec a učenec evropského významu Jan Evangelista Purkyně, jemuž je věnována samostatná expozice. Pozornost zaslouží i rozsáhlý park, založený českým zahradníkem Janem Tulipánem, obsahuje mnoho dendrologických zajímavostí.
Jedinečná expozice Chmelařského muzea v Žatci v autentické budově bývalého skladu chmele z poloviny 19. století vás provede celou historií pěstování a zpracování chmele. Dozvíte se, čím to je, že nejlepší chmel na světě se sklízí na Žatecku, a proč se musel již od středověku chránit před nekvalitními napodobeninami z jiných oblastí. Zapamatujete si vůni chmele a uvidíte, že lisovat chmel v roce 1884 nebylo nikterak jednoduché. Nebo můžete navštívit papírenskou dílnu v Litoměřicích, která je umístěna v historickém hradebním opevnění města. Umožní vám udělat si svůj vlastní arch papíru nebo si jenom prohlédnout výstavní expozice dokladující historii výroby papíru. A to všechno dokonce ve věži starých hradeb.
Soutěžní otázka je k dispozici v dnešním (24.3.2007) tištěném Aha!
Správné odpovědi posílejte do středy 28. března na adresu Redakce Aha! Soutěž sobota, Panská 10, Praha 1, 110 00.
Výherce obdrží letní víkendový pobyt se snídaní pro 2 osoby v premonstrátském klášteře v Želivu, www.zeliv.cz