Víte, jak správně čistit uši? Zuby, uši, vlasy přinášejí neduhy, při kterých nejde o život, ale na kráse nám nepřidají...
Je vhodné čistit uši vatovými tyčinkami, anebo ne? Co se může stát, když je použijeme neopatrně? A jak vůbec správně provádět ušní hygienu? Radí i odborník!
Také o uši bychom měli pravidelně pečovat. Spousta lidí ale právě ušní hygienu zanedbává, anebo ji neprovádí správně. Maz se pak hromadí především ve vnějším zvukovodu, což může způsobit nejrůznější potíže. Je tvořený drobnými žlázami v pokožce, která pokrývá ušní kanálek pro udržování čistoty a pomáhá ochránit ucho před infekcí. U většiny lidí se vrstva mazu sama rozpadá na šupinky, které se pak vytrácejí z ucha. Pokud se ale tvoří velké množství mazu, ten se zde hromadí. A výsledek? Nepříjemný až bolestivý pocit plnosti v uchu.
Oblíbené svíce
K čištění uší je vhodné volit některý z přípravků, které koupíte v lékárnách – spreje, kapky nebo stále oblíbenější ušní svíce. Určitě se jich nebojte! Jsou to vlastně bavlněné trubičky napuštěné směsí včelího vosku a parafínu. Teplo vytvořené hořením svíčky změkčuje nahromaděný maz a vytvořený podtlak ho komínovým efektem vysaje. Po zapálení vzniká uvnitř svíčky mlha, která proudí směrem dolů dovnitř ucha a přepravuje účinné látky svíčky do celého ušního ústrojí. Je to rychlé a bezpečné.
2x tip na ušní hygienu:
AURECON ušní sprej, jemný, bezpečný a účinný roztok pro ušní hygienu, nahrazuje použití vatových tyčinek, 158 Kč.
AURECON natural ušní svíčky, ručně vyráběné ušní svíčky s použitím bavlny, jednoduché a bezpečné použití, prodloužená dobu hoření, delší a intenzivnější účinek, 123 Kč.
Očima odborníka:
MUDr. Pavel Chrbolka,
lékař oddělení ORL, Thomayerova nemocnice, Praha
„Vatovými tyčinkami si můžete poranit bubínek“
Co nám může způsobit nadměrná tvorba ušního mazu?
„Při nadměrné tvorbě ušního mazu může dojít k mnoho obtížím jako je hučení, pískání, šum, nerovnováha ušního tlaku a pocit zalehnutých uší. Navíc nedostatečná péče věnovaná hygieně vnějšího ucha může vést ke zhoršení průchodnosti zvukovodu. Důsledkem toho může být nejen snížení přenosu zvuku, ale i možnost vzniku příznivých podmínek pro mikroorganismy, které jsou zdrojem zdravotních potíží s možnými vážnými následky.“
Jak si správně uši čistit?
„I když jsme byli navyklí na čištění pomocí vatových tyčinek, dnešní doba nám umožňuje mnohem účinnější formy pomocí sprejů či kapek. Ty jsou většinou tvořeny na přírodní bázi a nenásilnou formou vyčistí vnější zvukovody. Nemluvě o tom, že zde nehrozí případné riziko poranění ušního bubínku, jako právě při použití vatových tyčinek.“