ROZHOVOR: Yvetta Blanarovičová (61) - Porušovat zákazy mě baví!
Pochází ze slovenské Prievidze, do Prahy natrvalo přesídlila před zhruba čtyřiceti lety, když začala studovat na pražské konzervatoři hudebně dramatický obor. Roli čertíka v pohádce Princezna ze mlejna jí už asi nikdo neodpáře, ale herečce a zpěvačce Yvettě Blanarovičové (61) to nijak nevadí. Herectví, hlavně v Divadle Broadway, se stalo nejen její profesí, ale i vášní. Výrazné role má i v televizi, například v seriálu Ulice její postava trpěla Alzheimerem a poté spáchala asistovanou sebevraždu. Zahrála si také v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci nebo seriálu Pojišťovna štěstí. Byla ze tří sourozenců, oba bratři ale už nežijí, na Slovensku má pak nevlastní sestru, která produkuje úspěšné televizní pořady. Jediný syn Matyáš (36) nejde v máminých šlépějích, žije mimo Prahu a má práci mimo uměleckou branži. Jejich vztah je pevný a velmi dobrý. Čím a jak nyní Yvetta žije?
Yvetto, blíží se důležitá událost v rámci Mezinárodní soutěže Talent La Sophia, i vaší La Sophia o.p.s. O co půjde?
„Jde už o XVII,ročník, přičemž finále již poněkolikáté proběhne v pražském Divadle Broadway. Jedná se vlastně o závěrečný koncert Mezinárodní soutěže Talent La Sophia s vyhlášením vítězů. Půjde o velkou muzikálovo-pěveckou show, kde se představí finalisté z řad dětí a porota z řad velkých osobností. Finalisté z oboru zpěv a herectví, / na Akademii máme i fotbal a sportovní obory/, vystoupí na galakoncertě. Průběh je každoročně stejný: výběrová kola, Akademie a Galakoncert. Fotbal už své vítěze má určené. V rámci Akademie také připravujeme děti na talentové zkoušky na konzervatoře. Mají nabitý program, není to úplně jednoduché, absolvují nejen kondiční tréninky, jako jsou zumba, jóga, pilates, spinning, atletika, plavání, kondici, ale mají také choreografii, tento rok s Anet Antošovou, vynikající choreografkou. Dohromady bylo na akademii 58 dětí, měla jsem výborný tým jak po odborné, tak profesní stránce. Je opravdu báječné pracovat s talentovanými jedinci.“
Jak samotné finále tedy probíhá?
„V divadle jsme vždy už od rána. Není to soutěž, kde někdo přijde, odzpívá a má hotovo. Je to soutěž, kde všichni dělají všechno. Finalisté jsou skoro pořád na jevišti, tancují, zpívají, je to zkrátka hudebně taneční show. Zazní největší muzikálové a filmové hity. Některé převzaté covery předvedou děti například tak, že je zazpívají v pěti hlasech a podobně. Každoročně zveme na Galakoncert děti z dětských domovů, které budou mít vyhrazený celý balkón. Sháním pro každé dítě dárek, který bude mít připravený na sedadle.“
Přihlásit se do soutěže může kterékoliv dítě?
„Kterékoliv. A pokud máme pak nadané děti například z dětských domovů nebo sociálně znevýhodněných rodin, tak ty mají od nás celou Akademii kompletně financovanou. Když pak na akademii a galakoncertě obstojí, vstupují do tzv. nadačního systému, který je ale velmi tvrdý, protože v rámci něho nesmí překročit průměr 1,5. Protože platíme internátní školy, výuku na základních uměleckých školách, poplatky sportovním klubům, zkrátka to, co mi dovolí finanční rozpočet La Sophia o.p.s. Pořádáme zážitkové výlety. V minulosti jsme se díky fotbalistovi Marku Jankulovskému, mohli jet podívat na zápas AC Milán, navštívili jsme Strahovský klášter a knihovnu, zámek na Konopišti, ZOO v Praze, vítězové hudební části vystoupili v televizi, na různých festivalech, koncertech. A víte, co mne na tom nejvíce baví? Že v Mezinárodní soutěži Talent La Sophia, ani na akademii se neřeší odkud, kdo pochází, jaké má zázemí, důležité je, že je spojuje nadání. A to je v této době takový malý zázrak.“
Jakou úspěšnost La Sophia o.p.s má?
„Za těch sedmnáct let, ať nadační projekt nebo Mezinárodní soutěž Talent La Sophia, přilákala ke studiu na konzervatořích 64 dětí, přičemž 7 už studuje na vysokých školách. Všechny nadané děti mi prošly rukama, staly se součástí mého života a já jsem na ně velmi pyšná. Jejich příběhy nejsou vždy radostné, ale snažím se jim dávat pocit, že jejich talent je jejich síla, jen se nesmí vzdát.“
Jak probíhá Akademie Talent La Sophia?
„Děti opravdu jedou naplno od rána do večera, začínají se mnou v 7.30 kondičním tréninkem, pak jdou na tanec, na zpěv, herectví, zumbu, jogu, pilates, spinning, plavání, sportovní obory mají své tréninky a potkáváme se jen u jídla. Výsledkem je, že 14. září předvedou, co umí. Minulý rok zvedly děti celé hlediště ze židlí, takový měly úspěch.“
Jaká jste, Yvetto, v pozici pedagožky a zároveň režisérky celého večera?
„Na to by vám děti určitě odpověděly, že jsem šíleně přísná. A mají pravdu. (směje se) Ale opravdu si myslím, že jakékoliv úlitby bohu a falešné naděje nemají v umělecké branži co dělat. Talent nestačí, za vším je píle a obrovská dřina. Přijala jsem pozici šéfky hereckého oddělení na Mezinárodní konzervatoři, také budu učit první ročník, snad vše s tou mou uměleckou prací a La Sophia zvládnu.“
Pojďme blíž k vaší osobě. Jaké dětství ve vztahu k vaší profesi jste měla vy?
Nejen to čtěte v tištěném APŽ číslo 34.