Co dělat, aby léto nezanechalo na pokožce škody...

Léto je tu a s ním i extra teplé dny, které nás lákají ven a také ke slunění. Jenže jak je známo, neuvážené a nadměrné vystavování slunci má na pokožku téměř vždy negativní vliv – UV paprsky pronikají do různých vrstev kůže, kde můžou způsobovat méně či vážně potíže. Proto rozhodně neuškodí připomenout si nejdůležitější pravidla pobytu na slunci, navíc vám poradíme, co dělat, kdy to s opalováním přeženete…
Aby bylo jasno
Jak vlastně ultrafialové záření škodí pokožce? Konkrétně UVB záření poškozuje DNA v povrchové vrstvě kůže neboli epidermis, čímž způsobuje její popálení. UVA záření zase proniká o něco hlouběji do střední vrstvy, odborně nazývané dermis, kde narušuje správnou produkci kolagenu a elastinu. Z dlouhodobého hlediska pak obě záření pokožku oslabují, takže ztrácí svou přirozenou pružnost, stává se ochablou a rychleji stárne, nehledě na to, že je náchylnější k řadě onemocnění.
Přirozená ochrana nestačí
Pokožka má několik vlastních mechanismů, jak se chránit před UV zářením. Jedná se o rohovou vrstvu pokožku, která částečně UV záření pohlcuje a odráží, a především o tvorbu melaninu, přírodního pigmentu. Jeho úkolem je absorpce škodlivých ultrafialových paprsků a částečná ochrana buněk před dalším poškozením. Určitou výhodu v tomto případě mají lidé s tmavší pletí, kteří mají melaninu více, a jsou tak odolnější vůči spálení a poškození než lidé s velmi citlivou a světlou kůží. Od typu pokožky se částečně odvíjí i samotná doba bezpečného pobytu na slunci. „Světlé typy kůže (fototyp I–II) se mohou spálit už za 5 –15 minut, tmavší typy (fototyp IV–VI) vydrží i 30 – 60 minut, je však potřeba si uvědomit, že stále dochází k poškození pokožky. Kromě takzvaného fototypu velmi záleží také na intenzitě UV záření, která je nejsilnější mezi 10. a 15. hodinou, dále na nadmořské výšce, ročním období a zeměpisné šířce,“ vysvětluje Ing. et Ing. Barbora Procházková, Ph.D., jež se mimo jiné podílí i na vývoji genetických testů a analýzách střevního mikrobiomu v Chromozoom. Aby slunce pokožce neubližovalo, je potřeba chránit ji přípravky s UV ochranou. V opačném případě totiž začne organismus spouštět zánětlivé reakce od lehkého zarudnutí až po puchýře, otoky nebo také zimnici a horečku. Narušené kůži pak trvá klidně i dva týdny, než se povrchově zcela zahojí.
Jaký faktor zvolit
Pro běžné každodenní aktivity postačí přípravky s ochranným faktorem SPF 30, ale pokud se chystáte na pláž, výlet na hory nebo sport pod širým nebem, sázka na jistotu je SPF 50, zvlášť máte-li hodně světlou pokožku. Důležité je, aby produkty chránily nejen přes UVB zářením, ale také před UVA, výhodu je také voděodolné složení. Pokud vám nevyhovují klasická opalovací mléka, v nabídce jsou i různé další formy, jako jsou hydratační opalovací oleje, které zanechávají pokožku lesklou a jemně provoněnou, nebo spreje, které se rychle vstřebávají a snadno se aplikují i na těžko dostupná místa. Aplikaci opakujte pravidelně během dne a vždy po koupání nebo utření ručníkem. A nezapomínejte ani další způsoby ochrany před slunce, jako jsou široký klobouk, sluneční brýle a vyhýbání se přímému slunci mezi 11. a 15. hodinou.
Více o opalování v tištěném APŽ číslo 28.