Vztah v krizi, v posteli nuda! Psycholožka Radana Rovena Štěpánková a psychiatrička Džamila Stehlíková radí čtenářkám Aha! pro ženy.

Jste spolu už dlouho, znáte se jako své boty a máte pocit, že jste si už všechno řekli. Také časy, kdy jste se na milování těšili, jsou dávno pryč. Co s tím? Rozchod je sice řešení, ale přece není nutné zahodit všechny ty roky, které byly fajn, kvůli tomu, že vám vztah prostě zevšedněl. Pokud spolu nedokážete o svých problémech mluvit sami, může vám lásku zachránit odborník. Kdy navštívit partnerského poradce, psychologa nebo sexuologa? Na to nám odpověděly psycholožka a psychoterapeutka Radana Rovena Štěpánková a přední česká lékařka Džamila Stehlíková.
Kdy nastala ta pravá chvíle navštívit odborníka?
„Na otázku, kdy je na čase jít za odborníkem, existuje jednoznačná odpověď: čím dříve, tím lépe. Objednejte se hned. Už to, že jste položili sami sobě tuto otázku, znamená, že nemáte jeho návštěvu odkládat. Může vám to jen zlepšit nebo dokonce zachránit váš milostný vztah,“ radí Stehlíková.
Kteří odborníci se partnerskými vztahy zabývají?
Existují dva druhy odborníků. Je to sexuolog, tedy lékař, kterého zajímá vaše fyzická stránka, a pak je sexuolog terapeut. Rozdíl mezi nimi je i v hrazení terapie. „Sexuolog lékař na odborném pracovišti může diagnostikovat sexuální orientaci i deviace, rovněž rozhoduje o lékařské změně pohlaví na přání pacienta. Sexuolog by měl být schopen rozlišit, zda potíže s erekcí jsou v důsledku organických potíží (např. neprůchodnost cév), nebo v důsledku psychických bloků. Lékař sexuolog má obvykle smlouvu s pojišťovnami a může předepisovat léky,“ vysvětlila Štěpánková.
Kdy zajít za lékařem a kdy za terapeutem?
Tady hned rozpoznáte, kterého spíš potřebujete. Buď vás trápí tělo, nebo za vším stojí psychika. „K lékaři sexuologovi je třeba také zamířit, když muž neví, zda potíže s erekcí jsou psychického, nebo fyzického původu, když člověk zvažuje změnu pohlaví. Vhodná doba navštívit sexuologa psychoterapeuta je, když si člověk uvědomí, že by rád zvýšil kvalitu svého sexuálního života, rád by lépe porozuměl sám sobě a má chuť na sobě pracovat,“ vysvětlila Štěpánková.
Jak si správně vyraz odborníka?
K odborníkovi vede několik cest. Buď vám ho někdo doporučí, nebo vás k němu pošle vás obvodní lékař, co se stává většinou v případech, že máte fyzický problém. Nebo pak si ho můžete vyhledat sami na internetu nebo v seznamech. „Sexuologa si obvykle lidé vyhledávají sami. To však nevylučuje, že obvodní lékař nemůže k sexuologovi poslat. Pokud lidé vnímají, že chtějí zvýšit kvalitu sexuálního života, měli by spíše vyhledat psychologa-psychoterapeuta, který se věnuje i této oblasti života,“ popsala Štěpánková. Pomoc vám může také psychiatr, když se zdráháte vyhledat sexuologa. „S většinou sexuálních problémů vám pomůže psychiatr, ke kterému doporučení nepotřebujete. Vyšetření a léčbu hradí zdravotní pojišťovna. V případě, že by váš problém byl závažnější nebo léčba nepomáhá, psychiatr vás pošle k sexuologovi,“ vysvětlila Stehlíková.
Celý text najdete v tištěném Aha! pro ženy. V prodeji na stáncích jen za 7,90 Kč.