VAŘÍME A PEČEME S BYLINKAMI: Trhací chléb
POTŘEBUJETE: 8 g sušeného pekařského droždí 120 ml vlažného mléka 120 ml vlažné vody 15 g cukru 1 lžíci kvalitního olivového oleje sůl 480 g hladké mouky na kynutá těsta Babiččina volba NA MÁSLO: 200 g másla 2 hrsti bylinek (hladkolistou petržel, pažitku, rozmarýn, tymián) 3 stroužky česneku maldonskou sůl
Do mísy nalijeme vodu a mléko, přisypeme cukr a droždí se lžící oleje a necháme vzejít kvásek. Trvá to zhruba 10 minut. V míse smícháme mouku se špetkou soli a spolu s kváskem zpracujeme do hladkého kynutého těsta. Přikryjeme ho utěrkou nebo fólií a necháme 40 až 60 minut odpočívat, než zdvojnásobí svůj objem. Mezitím připravíme bylinkové máslo – máslo necháme povolit, vmícháme do něj nasekané bylinky, utřené stroužky česneku a zlehka ho osolíme. Těsto po vykynutí odkrajujeme, vyválíme vždy na placičku, kterou řádně pomašlujeme bylinkovým máslem. Poté placku přehneme napůl a skládáme takto jednu za druhou do formy na chlebíček. Vršek chlebíčku také pomašlujeme a posolíme maldonskou solí. Připravený chlebíček necháme pod utěrkou ještě kynout dalších 25 minut. Pečeme v důkladně vyhřáté troubě 45 minut při 190 °C. Pokud by chlebík rychle zlátnul shora, přikryjeme ho alobalem.
Více receptů v tištěném APŽ číslo 22.