Hrůzy při evakuaci thajských fotbalistů z jeskyně | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Hrůzy při evakuaci thajských fotbalistů z jeskyně

Úspěšná záchrana 12 thajských fotbalistů a jejich trenéra
Úspěšná záchrana 12 thajských fotbalistů a jejich trenéra (Foto Twitter, ČTK)

Potřetí a naposledy se včera na hororovou cestu thajským jeskynním komplexem vydala hrdinná parta 19 potápěčů, aby vytáhli poslední čtyři fotbalisty a jejich trenéra. Gigantická záchranná akce byla tak po 17 dnech úspěšně ukončena! S jakými hrůzami se museli zachránci v podzemí potýkat?

Uzké průchody, tma a místa zatopená bahnitou vodou se silnými proudy. S takovými podmínkami bojovali záchranáři při evakuaci 12 malých fotbalistů a jejich trenéra. Někteří z nich ji přitom museli absolvovat celkem třikrát – a to měli na regeneraci vždy jen pár hodin. Vyměněni byli jen ti potápěči, kteří už se únavou neudrželi na nohou.
Jedna taková cesta do temných útrob jeskyně a ven přitom měří 10 kilometrů a zabere až 10 hodin! Aby toho nebylo málo, tak téměř kilometrový úsek bylo nutné překonat pod hladinou vody s hochy, kteří neumí plavat a nikdy se nepotápěli! To vše několik dnů po sobě...

Po »niti«

Aby 19 potápěčů se zachráněnými vůbec našlo cestu ven, použili pro orientaci 5 kilometrů dlouhý provaz. „Ten je v jeskynním potápění absolutně stěžejní, taková Ariadnina nit,“ vysvětluje zkušený potápěč Peter Kubička. „Je to jediná cesta, jak bezpečně proplavat tam i zpět. Musí být dobře napnutý, vyvázaný a ukotvený do stěn, aby poskytoval chybějící oporu.“

Hodiny poslepu

Chlapci byli při cestě ven k potápěčům přivázáni, jeden vpředu určoval cestu a nesl mu láhev s kyslíkem, druhý ho tlačil před sebou. Záchranář Ben Reymenants, který hochy před týdnem objevil, popsal podmínky ve štolách: „Jeskyní se prodíráte po hmatu v nulové viditelnosti. Nevidíte na hodinky, čili nevíte nic o hloubce, času ani zásobě kyslíku. Prostě se sunete poslepu vpřed a ani nevíte kam...“

Nemenší obdiv ale zaslouží všichni další záchranáři. Pracovali do zemdlení, po mnoho dní vůbec neopouštěli místo, kde se jeskynní komplex nachází, spali v bahně pod celtou a vyhlíželi, kdy jim potápěči přivedou další děti...

Páteční tragédie

O tom, jak byla cesta jeskyní riskantní, svědčí i smrt bývalého člena námořnictva Samana Gunana (†38) minulý pátek. Ten uvězněným dopravil kyslíkové bomby a sám při cestě na povrch v pátek ztratil vědomí, došel mu kyslík a už se ho nepodařilo oživit. Celý tým s trenérem už má ale po včerejší úspěšné třetí etapě to nejhorší za sebou a pomalu se zotavuje v nemocnici.

17 dní strachu

Sobota 23. června

12 malých sportovců (11 –16 let) a jejich trenér Ekkapola Čantawong vstoupili do jeskynního komplexu

Pondělí 25. června

Thajské námořnictvo začíná pátrat v jeskyni. V oblasti prudce prší.

Pondělí 2. července

Potápěči objevili chlapce i jejich trenéra po devíti dnech naživu.

Úterý 3. července

Dodávka jídla a léků dorazila ke klukům.

Středa 4. července

Experti učí chlapce základům plavání a potápění. Z jeskyní je odčerpávána voda.

Neděle 8. července

Čtyři chlapci v nejhorším zdravotním stavu jsou evakuováni z jeskyně ven.

Pondělí 9. července

Další čtyři fotbalisté se dostali na povrch.

Úterý 10. července

Poslední čtyři chlapci a jejich trenér jsou z jeskyně zachráněni.

Musk: »Zbytečný« výlet...

K jeskyním dorazil osobně také americký miliardář Elon Musk (47), který s sebou přivezl miniponorku, již nechal narychlo sestrojit pro případné využití při záchranných pracích. „Je vytvořena z raketových součástek a pojmenována Divočák po fotbalovém týmu chlapců,“ napsal Musk na twitteru. Jeho vynález ale nakonec pro evakuaci nebyl použit, neboť byl šéfem záchranné mise označen za nepraktický. „Ta technologie je dobrá a sofistikovaná, ale bohužel není použitelná pro tuto misi,“ uvedl Narongsak Sosttanakó. „Každopádně ji záchranářům nechávám, třeba se bude hodit někdy příště,“ sdělil miliardář, jenž se dostal i do jedné z podzemních síní.



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.