Miroslava Besserová o umírání manžela Viléma: Krutá smrt v neskutečných bolestech! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 20. dubna 2024

Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra

Miroslava Besserová o umírání manžela Viléma: Krutá smrt v neskutečných bolestech!

Vilém Besser
Vilém Besser (Foto ara)

Odešel v pouhých 54 letech. Herec Vilém Besser podlehl v roce 1985 zákeřné rakovině. Jeho synovi Vilémovi bylo tehdy 6 let. O vzpomínky se s Nedělním Aha! podělila žena Miroslava Besserová (67), scenáristka a spisovatelka.

Proč o Vilému Besserovi tak málo víme?

„Může si za to sám. Nepatřil k těm, kteří se kamarádí s novináři jen proto, aby se o nich psalo. Když už někdy někdo s podobným nápadem přišel a nehodlal se nechat zastavit, rozmluvil mu to a odškodnil ho pozváním na oběd, na představení, v nejhorším případě, jak tomu říkal – rozhovor celý přepsal. Měl rád, když se věci napsaly tak, jak byly řečeny a myšleny, což se ne vždy respektuje.“

Jaký byl jako člověk? Co ho bavilo kromě hraní?

„Byl chlap, který dělal vždycky všechno na plné pecky. Skvělé věci i maléry. Byl rád doma, i s lidmi, které měl rád, s kamarády, kterých si vážil, bavila ho zahrádka na chaloupce, měl rád kytky, taky pořád něco vyráběl ze dřeva, chodil na procházky, jezdili jsme na výlety, podle nálady ho bavilo vaření. Soutěžil ve sběru receptů s kolegou Edou Cupákem. Bavil ho dabing. Předháněli jsme se v glosování různých lidí a situací. Těch myšlenek je celý sešit, vybírám z něj každý rok ty správné jako PF pro některé své kamarády.“

Koho z kolegů měl rád a komu se naopak snažil vyhnout?

„Měl rád Jirku Adamíru, vážil si ho. Hodně spolu hráli, respektoval ho a on mu naopak přátelství dal znát v době, kdy už byl Míla nemocnný. To je na dlouhé povídání. Mezi jeho mladé kamarády, kteří chodili i k nám domů, patřil Boris Rösner, Mirek Dlouhý, měl rád mláďata z DAMU, která k nám chodila, nebo my na jejich představení do DISKU. Ten seznam je dlouhý. Snažil se vyhnout lidem, kteří podle něj nestáli za to. Bohužel, když se vyhnout nemohl, dal jim svůj nezájem znát. Byl to rovný chlap, proto ho stejně takoví měli a mají dodnes rádi.“

Proč se mu vyhýbaly hlavní role?

„Hlavní role se mu vyhýbaly v okamžiku, kdy si je chtěl zahrát jeden jeho kolega, majitel hodně červené knížky a velkého notýsku prohřešků ostatních. Jinak ne! Klasiku, kterou nemohl ten člověk, jinak výborný herec hrát, mu nechal. Zato dokázal být tak důsledný. Tím, jak na každého něco věděl, třeba i na filmové režiséry, uměl je přemluvit, aby opravili hotové obsazení. Takže si Vilda například v Hadím jedu tím pádem nezahrál. Nebyl to jediný případ.“

Opravdu řekl, že i kdyby někdo napsal hru Vilém Besser, tak by hrál Bessera někdo jiný než on?

„To opravdu řekl a dodnes se to parafrázuje. V té době přicházel o hodně rolí.“

V seriálu 30 případů majora Zemana hrál hned dvě role – nacistu Seppa a kulaka Emana. A skvěle! Prý ale tam i daboval?

„Byl asi jediný, kdo v tomto seriálu dvě role odehrál a třetí – soudce, nadaboval. Obě postavy si zahrál s chutí. Tu první přijal v rámci častého obsazování tohoto typu, a taky se mu líbil scénář a obsazení. Pro druhou roli se s chutí naučil i pár akordů na harmoniku. Vymýšlel, jak odehrát svého harmonikáře tak, aby se divák zasmál, měl ho rád a nikdo ze schvalovatelů nepoznal, že si dělá legraci. Kupodivu nikomu nevadilo, že Besser se tu objevuje třikrát. Nikdo si toho nevšiml, což je pro herce svým způsobem uznání. Ten seriál měl skvělé scénáře, byl filmařsky velice dobře zpracovaný, hrály v něm herecké špičky, které nikdo do ničeho nenutil!“


Měl Vilém nějaké sny, které zůstaly nesplněné?

„Přál si, aby viděl svého syna jít do školy, odmaturovat, aby věděl, čím ten kluk bude, jestli z něj vyroste chlap, kterého budou mít ostatní rádi. Poslední chvilky ve špitále byly o Vildovi a o tom, aby se mi povedlo ho vychovat bez ztráty kytičky.“

MUDr. Jan Cimický: Z opice pomohla hypnóza
Traduje se historka, kterak se Vilém Besser jednou opil a odmítal jít hrát představení. Volal, že to raději zaplatí. Manželka Mirka ho dotáhla k rodinnému příteli, psychiatru Cimickému. „Projevil se u něj kvartál, vypil kdoví kolik vodky a nebyl ve stavu, kdy mohl hrát. Tak jsem to zkusil pomocí hypnózy. Uvedl jsem ho do hypnotického spánku a on mi musel opakovat, že už je střízlivý a půjde do divadla. Nevěřil jsem tomu, ale povedlo se. Byl to skoro zázrak, ale účinky alkoholu se opravdu podařilo potlačit.“ Později, když Vilém Besser podlehl rakovině, byl doktor Cimický jakýmsi druhým tátou Vilémovi mladšímu.

Než zemřel
„Prosím tě, vymysli něco, aby mě to přestalo bolet. Dej mi prášek, injekci, kapky. Strašlivě to bolí. Nesmíš mlčet, řekni mi pravdu, že už mám na kahánku, ať to můžu zabalit,“ naříkal podle ženy Mirky Vilém Besser několik dní před smrtí. Pamatuje si to dodnes. Stejně jako doktor Cimický, který chodil herci píchat injekce až do jeho posledních dní. „Dva dny před smrtí jsme ho převezli do nemocnice, už měl úplně zničené žíly, nebylo kam píchnout injekci.“

Daboval vraha ve Smrti stopařek
V padesátých letech hrál Vilém Besser často mladíky v budovatelských filmech, objevil se třeba jako tesař Jíra v Janu Husovi a Janu Žižkovi. Byl využíván do postav milovníků, psychicky hrocených mužů s kladnými i zápornými vlastnostmi a charakterních postav. Obsazován byl i do rolí policistů. Zahrál si poručíka Kalendu v Sequensově Kronice žhavého léta, vyšetřovatele v Tichém Američanovi v Praze, v Diagnóze smrt a samozřejmě ve 30 případech majora Zemana. Jeho charakteristický hlas ho přivedl do dabingu. Namluvil třeba vraha ve filmu Smrt stopařek. Původně se vyučil číšníkem



Autor:  hoh

Přečtěte si
topyr
14. 3. 2014 • 14:14

To byl ten Vinklář opravdu taková *** rudá?

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.