Martin Hrdinka: Dávám šanci zpěvákům! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. dubna 2024

Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela

Martin Hrdinka: Dávám šanci zpěvákům!

Martin Hrdinka teď žije postavou hrocha, kterého vymyslel. „Já to ale nebudu!“ přiznává.
Martin Hrdinka teď žije postavou hrocha, kterého vymyslel. „Já to ale nebudu!“ přiznává.

PRAHA – Dříve jeden z nejznámějších a nejpopulárnějších diskžokejů, dnes producent a moderátor. Martin Hrdinka (40), který pravidelně moderuje na Českém rozhlasu 1 – Radiožurnál prestižní hitparádu Česká dvanáctka.


V poslední době má radost, že se přes rádio podařilo objevit nové skupiny. Teď ale sám chystá jednu »pecku«.

Martine, vy teď prý připravujete obdobu Crazy Frog, žabáka, který pobláznil teenagery?
„Ano, budeme mít hrocha a už se natáčejí videoklipy. Je to podobný projekt jako žabák, ale fór je v tom, že hroch je diskžokej a dělá diskotéky. Bude to projekt pro celou Evropu. Udělal jsem album, na které jsem dal české a světové hity a nyní chystáme diskotékové turné.“

Nebudou na vás lidé naštvaní, že žabáka kopírujete?
„Je to možný, ale já jsem tohoto hrocha vymyslel už před čtrnácti lety, kdy vyšla tři alba. Teď ho jenom znovu oživíme. Takže bych to nebral tak, že jsem ho ukradl. A hlavně hroch bude živý člověk s maskou. To je na tom ten největší fór. Ale já ho hrát nebudu!“ (smích)

Takže jste jeho tvůrcem a duchovním otcem?
„Ano. Jsem producent, celé jsem to vymyslel a udělal.“

Tři roky moderujete na Radiožurnálu Českou dvanáctku, pro koho teď nejvíce hlasují posluchači?
„Pro Vláďu Hrona, což je takový úkaz, protože v létě tam má vždycky píseň, která vyhrává. Hron je zkrátka takový letní fenomén.“

Jak jste vůbec přišel k České dvanáctce?
„Českou dvanáctku jsme v rádiu před třemi lety udělali z legrace. Přes noc jsem ji napsal a v rádiu se to líbilo. Chtěli jsme, aby české písničky měly šanci. Kvůli tomu se to celé dělalo. Letos se Dvanáctce zvýšila poslechovost ještě jednou o tolik a o to také více lidí hlasuje. Přitom dříve moc lidí v létě nehlasovalo. Nevím, čím to je, možná hladem po nových zpěvácích.“

Které konkrétní skupině vaše hitparáda pomohla?
„Třeba taková skupina Erion. Kluci dělali vedoucí na táboře a nějaké děti z toho oddílu poslouchaly rádio a slyšely je tam. My jsme je totiž náhodně našli na nějakým sampleru a dali jsme jejich píseň do Dvanáctky. No a ten tábor celý hlasoval, kluci vyhráli a udrželi se tam do konce roku. Díky tomu dostali od vydavatelství Multisonic kontrakt na desku. A tohle je úkol naší Dvanáctky. Pomáhat začínajícím zpěvákům a dostat hudbu mezi lidi. Ale Erion nejsou jediní, takhle začínali třeba i Ready Kirken.“

Jaká jsou pravidla České dvanáctky?
„Je dvanáct písní, posluchači určí žebříček, tři poslední písně vždy vypadnou a místo toho se dají nové. Když někdo vyhraje za rok dvanáctkrát, dostane Platinovou Českou dvanáctku, což je nejvyšší ocenění. Máme tam ještě Železnou Dvanáctku, a to je za nejdelší pobyt v hitparádě. Třeba Voda živá od Anety Langerové se už drží 31 týdnů, minulý týden byla devátá a ta píseň tam byla loni a předloni. Osudy některých písní jsou skutečně zajímavé. Mimochodem song Sladké mámení nikdy nebyl hitem. To byl jenom ve filmu, neexistovala ani na singlu, nic. A teď ji hrají na každé párty.“

Co musí tedy interpret udělat, aby jeho píseň byla zařazena do České dvanáctky?
„Stačí ji poslat k nám a my ji rádi do naší hitparády zařadíme. Bezva je třeba projekt vydavatelství Ivox, které vydává neprodejné disky iHits2U, na kterých se prezentují i mladí začínající zpěváci a právě z tohoto disku jsou nyní v České dvanáctce písničky Zapomeň od skupiny Erion, Dovolená snů zpěváka Miloše Havla a Molo od mezinárodního dua Nancy & Robert. Jak nejen s těmito písněmi zatočily esemesky posluchačů si můžete poslechnout každé úterý od deseti hodin večer na Radiožurnálu.“


Autor: Šárka NOVÁKOVÁ
Foto Aha!: Alexandr MALACHOVSKÝ

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.