Rozhovor s Troškou (64): Můj velký pohádkový návrat | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Rozhovor s Troškou (64): Můj velký pohádkový návrat

Zdeněk Troška.
Zdeněk Troška. (archiv Blesku)

Natočil sedm veleúspěšných pohádek, potom si dal od nich sedm let pauzu. Až tento měsíc měly premiéru Čertoviny a zase trhají rekordy v návštěvnosti. Během prvního víkendu je vidělo 77 tisíc diváků. To je třetí nejlepší start mezi pohádkami! Lépe na tom v minulosti byli jen Tři bratři a Anděl Páně 2. Režisér Zdeněk Troška (64) tak právem slaví velký pohádkový návrat.

Čertovinami jste vytřel zrak všem kritikům. Znáte poslední čísla návštěvnosti? A čekal jste takový úspěšný start?

„Přiznám se, že jsem měl z nasazení filmu trochu obavy. Hned po Vánocích plných pohádek, navíc se lidi vydali z peněz, bylo před výplatami a důchody... O to příjemnější je překvapení, že za první víkend a následující týden Čertoviny vidělo 153 407 diváků. To jsem opravdu nečekal.“

Čím si vysvětlujete takový úspěch? A vnímáte to jako váš velký pohádkový návrat?

„Ale já jsem na pohádky nezanevřel! Dvě poslední – jak Nejkrásnější hádanka, tak Čertova nevěsta – se divákům moc líbily. Pak ale přišly Babovřesky, a dokonce třikrát, což nikdo nepředpokládal, veselohra Strašidla a teď zase klasická pohádka. Čertoviny diváky určitě okouzlily půvabnou výtvarnou stránkou, jihočeským létem, hezkou výpravou, kostýmy, sympatickými herci v čele s Jakubem Prachařem a Dominickem Benediktem, melodickými písničkami i příjemným příběhem, jak mi po projekcích říkají, volají a píšou diváci. Je to prý pohlazení po duši, po čertech hezká česká pohádka, natočená v klasickém stylu.“

Jaká vaše pohádka byla nejúspěšnější?

„Tak to se mě moc ptáte, nikdy jsem nad tím nepřemýšlel. Líbí se O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Princezna ze mlejna, prostě každému jiná. V zahraničí zabodovalo Z pekla štěstí i Čertova nevěsta, oblíbená je Nejkrásnější hádanka. Každá pohádka vznikala v jiné době a za jiných okolností. Čertoviny jsme se rozhodli natočit tak trochu ve stylu Princezny ze mlejna, říkám těm pohádkám omalovánkové.“

V čem podle vás tkví kouzlo pohádky, kterou hltají i dospělí?

„Marná sláva, pohádka musí být holt pohádková! Žánr pohádky je jasně daný a jakékoli pochybení proti pohádkovému zákonu se dokáže nepěkně vymstít. Musí se zachovat příslušná pohádková stylizace, v dialozích i celém uchopení vyprávění příběhu.“

Jakou pohádku máte nejraději vy?

„Miluju Hrátky s čertem, Legendu o lásce, Strakonického dudáka, Dalskabáty hříšná ves, všechny ty princezny pyšné a šíleně smutné, s hvězdou na čele i bez ní, Císařova pekaře a další. Jako dítě jsem miloval ruské kreslené pohádky Sněhová královna, Koníček Hrbáček a hranou pohádku Jak voják přemohl vodníka od stejného režiséra, který natočil Mrazíka. Pohádky jsou nejhezčí žánr, jaký znám. Ale taky nejtěžší!“

Dá se alespoň trochu spočítat, kolik dní strávíte nad filmovou pohádkou? A kolik třeba činí váš honorář za hodinu?

„Výroba filmu je, alespoň u mě, roční záležitost. Konec zimy a předjaří práce na námětu, psaní a úpravě scénáře, jaro přípravy k natáčení, v létě vlastní realizace a s podzimem pak dlouhá doba dokončovacích prací. Film natočím za pět týdnů, ale pět měsíců ho dodělávám. A nikdy mě nenapadlo přepočítávat takto strávený čas na peníze, takže to nevím.“

Se železnou pravidelností natáčíte vždycky v létě a pokud možno v jižních Čechách. Čím vás tak okouzlily?

„Měl jsem v životě možnost navštívit mnoho krásných zemí a krajin světa, ale domov je jen jeden. A ten je vždy nejkrásnější. Aspoň pro mě. Kdo měl krásné dětství jako já, jistě pochopí, co říkám. Stejně tak bych nikdy nemohl emigrovat nebo žít dlouhou dobu daleko od domova. Umřel bych steskem!“

Pocházíte z Hoštic u Volyně, kde ještě donedávna žila vaše maminka. Kdo teď rodinné stavení po její smrti obhospodařuje?

„Bratr s rodinou. Mají sice byt ve Strakonicích, ale v Hošticích jsou pořád. Mají tam zahrádku, skleník, prostě druhý domov. A stejně tak je tomu i u mne. Obývám podkroví, ze kterého vidím na kostel se hřbitovem, kde leží moji rodiče. Mám je padesát metrů od domu, takže když jsem v Hošticích, jsem u nich denně.“

Celý rozhovor si můžete přečíst v tištěném sobotním deníku Aha!

Jak vznikal rozhovor?

Sešli jsme se ve škole na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze, kam šel režisér Troška volit. Tvářil se spokojeně, úspěch Čertovin ho zjevně velice těší. Byl dokonce v tak dobré náladě, že si potom zaskotačil v parku s úplně cizím psem. Z režiséra přímo prýštila energie, a když jsme se ho zeptali, jaká vnitřní síla ho dokáže takhle neustále hnát dopředu, odpověděl: „Je to radost ze života a z lásky k lidem. Mít rád člověka je další veliká a pravdivá definice štěstí. A když se najdou neřádi, mávnu rukou a jdu dál!“

Zdeněk Troška: Naplánoval si roční volno! Co bude dělat?

Video se připravuje ...



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.