Hejma (66): Vyndali mi srdce, rozpitvali a zase vrátili! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Hejma (66): Vyndali mi srdce, rozpitvali a zase vrátili!

Muzikant, novinář, moderátor a textař Ondřej Hejma má IQ 140. »Lídr« populární kapely Žlutý pes je také brilantním překladatelem z angličtiny a na FF UK rovněž vystudoval čínštinu.
Muzikant, novinář, moderátor a textař Ondřej Hejma má IQ 140. »Lídr« populární kapely Žlutý pes je také brilantním překladatelem z angličtiny a na FF UK rovněž vystudoval čínštinu.

Lidé si ho pamatují především coby přísného porotce z pěvecké soutěže Česko hledá SuperStar a muzikanta. Málokdo ale ví, že je také spisovatelem a glosátorem české politické scény. Frontmanovi legendární kapely Žlutý pes Ondřeji Hejmovi (66) právě vychází třetí díl knižních vzpomínek.  V rozhovoru pro Nedělní Aha! zpěvák promluvil nejen o krizi, kterou překonalo jeho manželství, ale také o tom, jak se mu daří po náročné operaci srdce. 

Při neděli bychom měli řešit spíš lehčí témata, ale nedá mi to se zrovna vás nezeptat. Co říkáte na politickou situaci po volbách?

„Já jsem volby vždycky prožíval. Viděl jsem to jako hrozný drama a děsil jsem se, jak to dopadne. Možná to bylo tím, že jsem dlouhá léta pracoval jako novinář. Tentokrát jsem ale byl v absolutním klidu. Prostě jsem si sedl k televizi, jako kdyby byla Velká pardubická, a jenom jsem zíral. Volby ovšem vždycky dopadnou nečekaně, ale tohle byla fakt pecka.“

Všichni ale čekali, že vyhraje Andrej Babiš.

„Jo, ale že až tak a že všechny ostatní strany budou mít takhle málo, to podle mě nečekal nikdo. Je to jako žít v jiný zemi. Takovou situaci nepamatuju už dlouho.“

Jak se vám to líbí?

„Co s tím může člověk dělat? Hlas lidu promluvil. Ale bude to dlouhá nechutná tahanice a jsem rád, že už nemusím do tří hodin do rána stepovat před Sněmovnou, jako jsem to dělával, když jsem byl redaktorem.“

Chtěl jste se stát novinářem?

„Ne, vůbec. Když se mě rodiče ptali, co bych chtěl dělat, odpovídal jsem, že chci být diplomatem. A oni nechápali proč. Tak já na to, že diplomati nemusí ráno brzo vstávat. (smích) Později jsem samozřejmě chtěl dělat hlavně muziku, ale tou se nešlo uživit. Tak jsem pracoval na volný noze, byl jsem překladatel a tlumočník a koncem 80. let jsem nastoupil jako dopisovatel do americký tiskový agentury AP (Associated Press – pozn. red.). A stal jsem se novinářem, byť jsem nikdy žádný žurnalistický vzdělání neměl. Dělal jsem to dalších dvacet let a musím říct, že mě to hrozně bavilo a vypěstoval jsem si za tu dobu na psaní závislost.“

Proto jste se začal věnovat literatuře?

„Přesně tak. První rok po tom, co jsem skončil v AP, mi žurnalistika hrozně chyběla. Tak jsem ji nahradil literaturou. Napsal jsem knížku Fejsbuk, ta pokryla celej můj život v podstatě od narození až do roku 2012. Měla docela úspěch, tak jsem vydal druhý díl, Americký blues. Myslel jsem, že ten už bude poslední, ale došlo mi, že příběh ještě není u konce. Takže teď vychází třetí díl trilogie, jmenuje se Srdce zlomený, a ten mapuje moje poslední tři roky. A kruh se konečně uzavírá.“

A jak vypadá takový obyčejný den romantického vypravěče od táborových ohňů?

„Někdy mám práci nebo jedu na koncert, ale když mám volno, tak spím, co to dá, následuje rituální snídaně. Pak sednu k počítači a klikám a klikám. Musím si přečíst, co je novýho, protože mě to prostě zajímá. V poledne si pustím CNN a podívám se, co zase nakydají na Trumpa, to mě taky dost baví. Potom už se zvedám a vyrazím někam sportovat, protože hudební život se musí vykompenzovat něčím zdravým. No a pak konečně přichází chvíle, kdy se začne stmívat. To vytáhnu kytaru a přivedu se do hudební nálady a brnkám a brnkám a poslouchám a přemýšlím…“

Jaký sport děláte?

„Tak já mám za sebou bohatou sportovní kariéru. (smích) Prošel jsem různými míčovými hrami, čili jsem hrál fotbal, pak jsem přešel na ping pong. Tam jsem dosahoval největší výkonnosti, figuroval jsem dokonce i v nějakých žebříčcích. Ale pak přišla hudba a ta už se moc s vrcholovým sportem neslučuje. V 80. letech jsem se přestěhoval do Řevnic. To je rodiště Martiny Navrátilové, takže tam se zákonitě musíte věnovat tenisu, jinak vás budou lynčovat. A pak jsem plynule přešel ke golfu, který dělám doteď.“

Neomezují vás ve sportování srdeční problémy? V roce 2015 jste přece prodělal operaci.

„Těžko říct, jak na tom teď jsem, v mojí situaci už člověk neví dne ani hodiny. Ale pravdou je, že po sedmi letech sportovního úpadku v golfu, kdy se člověk s přibývajícím věkem jen zhoršuje, jsem se teď dvakrát za sebou výrazně zlepšil, dokonce jsem vyhrál jeden větší turnaj. Takže mě to zas tak moc neomezuje.“

Proč jste musel na operaci?

„To víte, srdce se časem opotřebuje, zvápenatí, tak se musí opravit. Prodělal jsem takový dost obšírný zákrok. Představte si, že vám to srdce vyndají, vy tam ležíte a žijou za vás jenom přístroje. Doktoři ho vidličkou a nožem rozpitvají, pak ho tam hodí zpátky, zašijou vás, vzbudí a můžete jít. (smích) Ale vážně – pravda je, že po pěti dnech chodíte.“

Teď už tedy jste v pořádku?

„Jsem. Díky za optání.“

Jak to celé prožívala vaše manželka, která je lékařka?

„Takhle – já jsem si vždycky říkal, že si vezmu doktorku. Věděl jsem, že bude mít vztah k lidskýmu tělu a je že je to i takový praktický. A teď se ukázalo, že vzít si Vlaďku byl vážně dobrej tah. Díky ní jsem totiž na tu operaci šel, protože mě v šedesáti poslala na velkou preventivní prohlídku, kde se to zjistilo. Ale na druhou stranu musím říct, že když je vaše manželka zároveň i ošetřující lékařka, tak tam je jistej konflikt zájmů. Obzvlášť, pokud do toho vstoupí i jiný lékaři. To jsou pak ty diskuze docela složitý.“

Vaše žena je známá pro svůj alternativní přístup k medicíně. Souhlasíte s ní?

„Nikdy jsem s ní nesouhlasil. Ona je normálně vystudovaný praktický lékař, ale po revoluci, když tyhle věci začaly, se těm alternativním přístupům začala věnovat a uvěřila jim. Já jsem se jí vždycky ptal: Ty tvoje homeopatika, to je jako co? No a teď zkuste vysvětlit, co to vlastně je, že jo. Já prostě nevěřím něčemu, čemu nerozumím. Ale pravdou je, že když na mě leze rýma, tak se za Vlaďkou připlazím a chci oscillococcinum. A fakt to funguje. Takže i když tomu pořád nerozumím, tak tomu teď už vlastně docela věřím.“ (smích)

Cítíte se i po letech jako rocker?

„Já jsem se nikdy necejtil jako rocker. Navíc vy narážíte na ten trojúhelník >sex, drogy a 
rock’n’roll<, a to je úplně nesmyslný klišé. Divoký způsob života s žánrem vůbec nesouvisí. To byste zírala, jaký zhýralci jsou třeba folkaři! Mohl bych vám vyprávět. Ale nebudu. To bychom tu byli do zítra.“

Ondřej a cizí jazyky

Ondřej Hejma má velké nadání na cizí jazyky. Vystudoval angličtinu a čínštinu na Karlově univerzitě, kromě toho se domluví i francouzsky a německy. „Čínština je hodně náročná,“ vysvětluje hudebník. „Nejtěžší je se naučit ty znaky, je to jakoby druhý jazyk. A pak je důležitý si to co nejvíc procvičovat.“ Dnes už se Ondřej čínsky nedomluví. „Když jsem dostudoval, byla mi nabídnuta diplomatická kariéra, kde bych právě čínštinu využil. Ale to byla spíš teoretická možnost, v tý době to prostě nešlo. Tak jsem obor opustil a dneska rozumím maximálně nápisu >Smrt americkému imperialismu<,“ směje se.

Hudba jako náplň života

S hudbou začal koketovat už v 60. letech, kde začínal jako hráč na foukací harmoniku v bluesové kapele Ivana Hlase Žízeň. Od roku 1978 na pódiu řádí se skupinou Žlutý pes. „Mám radost, že je kapela stabilizovaná,“ pochvaluje si Ondřej. „Odehrajeme tak 30, 40 koncertů za léto. To je při stavu naší dálniční sítě tak akorát.“ Přednedávnem hudebník otevřel cestu ještě jednomu projektu. Spolu se dvěma příteli založil akustické trio Marush. „Díky Marush se donutím hrát na kytaru. Děláme úplně jinou muziku, hrajeme po klubech, takže se vlastně trochu vracím ke kořenům.“

O SuperStar

Veřejnost si ho stále pamatuje spíš jako porotce ze soutěže Česko hledá SuperStar. „Řada lidí mě od toho zrazovala. Prý že ztratím tu svoji rockerskou důstojnost,“ vzpomíná Hejma. „Ale já toho ani náhodou nelituju. Díky SuperStar mám obrovský zážitky. Týden co týden jsem pozoroval, jak se ty lidi strašně zlepšovali. Byla to úplná magie.“ Před nedávnem se do podobné pěvecké show vrátil. Tentokrát ale jako poradce. V show Tvoje tvář má známý hlas radil Janu Maxiánovi, jak správně zazpívat hit Žlutého psa Modrá je dobrá. „Honza mi říkal: Člověče, je tam jenom pár tónů, ale jsou na správným místě,“ směje se Ondřej. „Já vím, že v té písničce není moc materiálu na zpívání. Ale v rámci možností se toho Honza zhostil se ctí. A maskéři odvedli dobrou práci i po vizuální stránce.“

Manželka pomáhá potřebným

Ondřejova manželka Vlaďka, vystudovaná lékařka, se kromě klasické medicíny zabývá i alternativními směry, zejména homeopatií. Kromě toho založila občanský spolek Náruč, který pomáhá osobám se zdravotním znevýhodněním začlenit se do běžného života. Vlaďka s Ondřejem mají dvě děti – dceru Terezu a syna Honzu.

Jak přežil vlastní smrt

Stalo se to v roce 1993 na brněnském náměstí, kde zrovna koncertoval. Neznámý muž na Ondřeje Hejmu zaútočil nožem a bodl ho do břicha, údajně kvůli tomu, že mu vadil hluk. Hudebník dnes na zážitek vzpomíná s úsměvem. „Kromě zvídavých otázek si z toho odnáším poznání, že pakliže přežijete takovou tragickou událost, neuvěřitelně pozitivně vás to nakopne. Nakonec se i takový zážitek může stát nesmírně silným zdrojem inspirace.“

Kdo je tajemná Terry?

„V roce 1971 jsem byl ještě student, začínala komunistická normalizace a do Prahy záhadně přijelo čtyřicet amerických studentek – zpěvaček z předměstí New Yorku. Jedna z nich byla i Terry,“ vzpomíná na osudové setkání Hejma. „Okamžitě jsem se do ní zamiloval, bylo to neskutečně romantický. Vzpomínám si, jak mě ty holky americký učily hrát na kytaru a tajné akordy, které jsme tady v Evropě neznali.“

Celý rozhovor si můžete přečíst v tištěném Nedělním Aha!.

Na video s Ondřejem Hejmou se můžete podívat zde:

Video se připravuje ...




Přečtěte si
xcarodejka
5. 11. 2017 • 15:57

V šestašedesáti ale nemusíte mít zvápenatělé srdíčko, jelikož by to bylo předčasné, i kdyby jste jedl kvanta másla , miloval mozeček a měl rád všechno to, co obsahuje cholesterol. Pokud jsou k tomu dispozice, tak je třeba to aliminovat kupříkladu česnekem nebo citronem, vyvažovat, a jíst můžete všechno.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.