Herec Petr Vaněk (38) je v rejstříku zahraničních filmařů: Proč dostává speciální role! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Herec Petr Vaněk (38) je v rejstříku zahraničních filmařů: Proč dostává speciální role!

Díky tomu, že perfektně mluví anglicky, má u zahraničních produkcí otevřené dveře.
Díky tomu, že perfektně mluví anglicky, má u zahraničních produkcí otevřené dveře. (Foto Aha! – Michal Protivanský, ČT, Bioscop, Švandovo divadlo, ara)

Měří 195 cm, a tak je nejen na plátně, ale i v civilu nepřehlédnutelný. Herec Petr Vaněk (38) se objevuje nejen v českých filmech a seriálech, ale také v zahraničních produkcích. Mluví totiž perfektně anglicky a má i další plus – vypadá také hodně »nečesky«. Málokdo o něm ale ví, že v posledních letech začal nejen zpívat, ale když má chuť, zahraje si i na ukulele...

 Patříte k našim nejvyšším hercům. Je to u filmu výhoda, či naopak?
„Jsem určitým způsobem atyp, a to je asi výhoda. Akorát je nutné se s tím atypem sžít, a to u mě není jenom výška, ale i můj obličej. Na ten svůj netypicky český obličej jsem si nějakým způsobem musel zvyknout. Vizáží totiž nevypadám jako Čech.“
Máte v rodině cizí předky?
„Každý má nečeský kořeny! (směje se) Ale nevím o ničem, doma se o tom nebavíme. Říkám vždycky, že to je počasím na Vysočině, kde fouká hodně silný vítr a je tam zima. Takže to vymodelovalo todleto! (ukazuje na obličej) Rodiče také dávali věci hodně nahoru na skříňku, takže když jsme byli malí, tak jsme se s bratrem natahovali, a tím se vytáhli, proto ta výška!“


Objevujete se ve filmech zahraničních produkcí, jak se do nich český herec dostane?
„Asi jsem v určitou chvíli byl na správném místě. Jde o náhodu. Musíte se potkat s těmi správnými lidmi, kteří tu dělají zahraniční projekty. Ale třeba Klára Issová je v tomto úspěšnější, ta má agenta v Americe!“
A vy nemáte agenta v zahraničí?
„Zatím ne. Teď točím český film Toman s Ondřejem Trojanem a sranda je, že hraju Američana, mluvím pouze anglicky. Mám na to skvělého dialekt kouče, abych dodržel americký akcent. Teď je hodně práce tady v Čechách, na hledání agenta je potřeba mít vyhrazený čas. Takže to aktuálně není na pořadu dne.“
Jak vlastně probíhají castingy do zahraničních filmů?
„Úplně stejně jak ty český. Třeba když byl casting k filmu Úkryt v zoo, tak jsme na jednu roli, kterou nakonec dostal někdo jiný, byli tři – já z Čech, kluk z L. A. a další z Anglie. Takže najednou se tam objevíte ve výběru třech lidí, ne s kolegy z Brna a z Ostravy, ale z celého světa.“
Ale na takové castingy musíte letět mimo republiku, nebo ne?
„Dneska není problém sednout v Praze na letadlo a být v Londýně za dvě hodiny, když by šlo o nějaké užší kolo. Jinak jim stačí poslat selftape /nahrát se sám/. Na větší role ale vede cesta přes agenta. Tam se člověk už nedostane, pokud ho nemá.“
Na kterou z cizích produkcí nejraději vzpomínáte?
„S Peterem Straughanem, komedie Nosferatu in Love, kde jsem hrál s Markem Strongem druhou hlavní roli. Šlo o krátký film scenáristy, který napsal třeba Muži, co zírají na kozy. To byla opravdu příjemná práce! Skvělá práce byla také na seriálu Borgia, který se točil  tři roky nejen v Čechách, ale i v Itálii. Také rád vzpomínám na jeden z prvních filmů, Poslední prázdniny, který tu stále dávají na Vánoce. To bylo hodně americký, tam jsem přibral tak deset kilo!“ (směje se)

Celý rozhovor s Petrem Vaňkem si přečtěte v Nedělní Aha!



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.