Policistka: Nejhorší je říct rodičům - vaše dítě zemřelo! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. dubna 2024

Svátek slaví Jiří, zítra Marek

Policistka: Nejhorší je říct rodičům - vaše dítě zemřelo!

Zdeňka Papežová pracuje u policie od roku 1992.
Zdeňka Papežová pracuje u policie od roku 1992. (Foto Aha! – Kateřina Moravcová)

Umět říct rodině, že jejich příbuzný nežije, poskytnout posttraumatickou péči obětem trestných činů nebo umět pomoct kolegům v těžkých chvílích. To vše musí zvládat policejní specialistka Zdeňka Papežová (62) z Karlových Varů. Dávno by si mohla užívat penze, místo toho ale, jak říká v rozhovoru pro Aha!, má pocit, že stále může být nápomocná.

*Vaší pracovní náplní je mimo jiného i osobně oznamovat pozůstalým, že jejich příbuzný zemřel nebo utrpěl velmi vážně zranění. Jak takové situace zvládáte?
„Každý policista by měl umět sdělit tragickou událost. Není to snadné, ale sdělujeme ji citlivě a profesionálně.“

*Jak takové oznámení probíhá? Na co se klade největší důraz, jak dlouho jste s pozůstalým v kontaktu?
„Situace nejsou stejné, záleží na dalších okolnostech. Délka prvotního kontaktu s pozůstalým záleží na počtu členů v rodině, věku pozůstalých, jak k úmrtí došlo, věku zemřelého a podobně. Podle toho jsou volena vhodná citlivá slova. Policisté sdělující tragickou událost mohou doporučit péči krizových interventů, kteří mohou poskytnout následnou terapii. Dále mohou nabídnout služby, jako jsou linky pomoci v tísni, kontakt na sdružení obětí dopravní nehod nebo případně psychologické služby.“

*Překvapila vás někdy reakce pozůstalého?
„Byla jsem s kolegy šokována bezcitností a cynismem ženy, když jsme jí sdělovali tragické úmrtí manžela. Zavolala na svoji dceru: Tak ten debil už chcípl.“

*Co znamená posttraumatická péče obětem trestných činů. Jak funguje?
„Krizoví interventi poskytují prvotní pomoc obětem trestných činů, pomáhají v prvních okamžicích dezorientace a duševního zmatku. Jsou profesionálně proškoleni a jsou vybaveni příslušným materiálem k následné pomoci – kontakty na psychology, policejní linku pomoci v krizi a podobně.“

*Policista, který poskytuje posttraumatickou péči, musí být do jisté míry otrlý, předpokládám ale, že není bez emocí. Jaký případ ve vás zanechal nejhorší vzpomínku?
„Policista, zejména pak člen krizové intervence nesmí být otrlý, i když je práce policie velmi náročná. Na každý případ, každou situaci je nutno reagovat citlivě, odborně a profesionálně. Policista začleněný do týmu krizových interventů by měl být emočně stabilní a zejména empatický. Asi pro všechny je nejemocionálnější sdělování smrti dítěte.“

*Setkáváte se v práci i s veselými či úsměvnými událostmi nebo situacemi?
„Vybavuji si situaci, kdy se pronásledovaný pachatel snažil utéct ostrým zubům služebního psa. Ve chvíli, kdy přeskakoval plot, ho pes chytil za kapsu, kterou mu utrhl. Za plotem myslel pachatel, že má vyhráno a běžel dál. Jeho radost však trvala pouze chvíli. V utržené kapse měl i občanský průkaz.“

*Jak pomáháte samotným policistům? V čem konkrétně?
„Policista je vystaven náročným situacím jak v práci, tak v soukromém životě, pokud má problémy a neví si rady, má možnost se obrátit na kolegy z našeho týmu. Policisté oslovují tento tým buď sami, nebo na doporučení vedoucího či kolegy. Je jim zaručena diskrétnost, profesionalita anonymita. Činnost týmu je vyhodnocována pouze statisticky, osobní a citlivé údaje se neuvádí.“

Víte, že...
...v souvislosti se vznikem zákona na pomoc obětem trestných činů vznikly týmy krizové intervence?
...PIP (posttraumatická intenzivní péče) je profesionálně vyškolený tým z řad policistů pro pomoc kolegům?



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.