Odborníci o pylové alergii - 10 odpovědí na nejčastější otázky | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. dubna 2024

Svátek slaví Marek, zítra Oto

Odborníci o pylové alergii - 10 odpovědí na nejčastější otázky

 (Aha! – Dan Černovský, Profimedia.cz, ara)

PRAHA – Pylová alergie vypadá jako celkem banální záležitost. Opak je pravdou. Odborníci každoročně varují, aby lidé sebemenší projevy alergie nepodceňovali. Když nad prvními příznaky mávnete rukou, mohou se potíže stát chronickými.


● Lze alergii úplně vyléčit?
● Smí se při užívání léků řídit?
● Může se alergie objevit u dospělého?

Na deset nejčastějších otázek ohledně alergií odpověděla deníku Aha! specialistka na alergie MUDr. Zdeňka Hrubešová a odborníci ze Státního zdravotnického ústavu.

1. Je možné alergii vyléčit?
„Alergie není nemoc! Je to přecitlivělost organismu na různé podněty, které za normálních okolností nechávají imunitní systém lhostejným. Obecně platí, že když není podnět, není ani projev alergie. Léčba alergie spočívá v léčbě příznaků způsobených alergickou reakcí a snižování citlivosti imunitního systému na alergizující podněty.“

2. Existuje řada léků na alergie, vyskytují se nějaké nežádoucí účinky?
„Opravdu ne, pouze ty žádoucí. Dnes už se vyrábějí léky, které nemají vedlejší účinky. Ale samozřejmě je to individuální. U někoho se může objevit například mírná ospalost – lék může mít tlumící účinek.“

3. A smí se na tyto léky pít alkohol?
„Vyloučeno! Na žádné léky se nesmí pít alkohol. A tyto léky nejsou výjimkou, po požití alkoholu by se mohly vyskytnout právě nežádoucí účinky.“

4. Mají tyto medikamenty vliv na řízení automobilu?
„Dříve bylo po užití některých léků skutečně zakázáno řídit (byly označeny trojúhelníčkem, např. Dithiaden). V dnešní době už jsou léky vyvinuty tak, že můžete bez obav sednout za volant. Jelikož tyto léky berete denně, nesmějí vás omezovat v každodenních činnostech. Mírně tlumí Xyzal, ale jeho působení je individuální.“

5. Někdo je alergický na bodnutí hmyzem. Jaká je první pomoc, než se postižený dostane k lékaři?
„Jde o to, zda alergik trpí otokem, dušností, či rovnou upadá do šoku. Ve všech případech musí mít dotyčný lékárničku, ve které má léky pro tento případ. Nikdy by neměl bez svých léků nikam chodit. U otoku – okamžitě mazat mastí, u dušnosti – okamžitě použít dýchátko. V případě šoku se musí použít autoinjektor, který se bodá do stehna – bez problému přes oděv. Jedná se o EpiPen 0,3 mg pro děti a 0,5 mg pro dospělé. Ve všech případech jde ale o léky, které můžete dostat výhradně na lékařský předpis!“

6. Je u alergie možná prevence?
Kliknutím zvětšete„Pokud víte, že jste alergik, měl byste se dle toho chovat – především pokud jste alergický na pyl. V tom případě se vyhýbejte lesům, loukám, zahradám. Nesekejte trávu, nehrabte seno. Snažte se v přírodě pohybovat co nejméně. Po návratu z venku je dobré se převléknout, vysprchovat a umýt si hlavu. Pyl totiž zůstává na kůži, ve vlasech i na látkách a může doma dráždit!“

7. Alergie si nevybírá a týká se i těhotných žen, je to u nich problém?
„U nastávajících maminek to je velký problém. A to především pokud se jedná o astmatičky, u nichž zůstávají léky po celou dobu těhotenství. Pokud těhotná není astmatička, léky se vysadí a je nutné se maximálně vyhýbat kontaktu s alergeny.“

8. Trpí alergiemi každý a mohou se objevit i v pozdějším věku?
Kliknutím zvětšete„Každý alergiemi netrpí. Většina alergií je zděděná po rodičích, kdy člověk většinou zdědí tendenci k alergii, ale ne k specifickému alergenu. U dítěte, které má oba rodiče alergiky, je riziko alergie 75 procent. Alergie se mohou objevit také v pozdějším věku – znečišťováním ovzduší a kontaktem se stále koncentrovanějšími alergeny může dojít ke vzniku alergie i u dospělých lidí.“

9. Co by měl alergik jíst a je pravda, že moře pomáhá na alergické projevy?
„Ke snídani by si měl každý dopřát čerstvé ovoce či džus, které jsou bohaté na vitamin C. Posílí tím svůj imunitní systém.
Prostředí u moře je pro alergiky ideální z pohledu nízké koncentrace pylů a vysoké vlhkosti. Kromě moře blahodárně působí i pobyt v jeskyni, kde je vysoká koncentrace kalcia ve vzduchu.“

10. Existuje na alergii očkování?
„Alergie se léčí imunoterapií, která je založena na principu očkování. Alergolog dává pacientovi injekčně stále vyšší dávky alergenu. Tělo si pak samo začne vytvářet potřebné protilátky. Pacient souběžně užívá léky, které tlumí alergické reakce.“

10 volně prodejných léků na alergii

Jde o malá balení, která by měla sloužit především jako první pomoc, a každý alergik by je měl v pylové sezoně mít stále u sebe. Větší balení a další léky na alergii jsou už na lékařský předpis.

Zodac
– 7 tablet – 61 Kč

Hodí se na léčbu celoroční a sezonní alergické rýmy a alergického zánětu spojivek (senná rýma), svědění, kopřivky u dospělých.

Zyrtec
– 7 tablet – 113 Kč

Užívá se k léčbě celoroční alergické rýmy, sezonní alergické rýmy a alergického zánětu spojivek (senná nebo též pylová rýma), svědění, kopřivky.

Claritine
– 7 tablet – 121 Kč

Tlumí příznaky spojené s alergickou rýmou (např. sennou rýmou), jako jsou kýchání, rýma, pálení a svědění nosu a očí.

Rhinallergy
– 60 tablet – 61 Kč

Pro zmírnění příznaků alergické rýmy lehkého stupně, včetně senné rýmy.

Fenistil
– 10 tablet – 116 Kč

Je určen k léčbě příznaků alergických kožních reakcí (akutní i chronická kopřivka, svědění, ekzém) a sezonní i celoroční alergické rýmy.

Loranol
– 7 tablet – 45 Kč

Je určen k léčbě příznaků některých alergických onemocnění.

Reactine
– 7 tablet – 110 Kč

Užívá se pro léčbu celoroční i sezonní alergické rýmy a alergického zánětu, svědění kůže či kopřivky.

Aerius
– 10 tablet – 144 Kč

Užívá při alergických onemocněních, jako je alergická a chronická kopřivka (otoky, zčervenání a pálení kůže).

Xyzal
– 7 tablet – 86 Kč

Zmírňuje příznaky související s alergickou rýmou, jako jsou kýchání, výtok z nosu, svědění v nose a na patře a svědění, zarudnutí nebo slzení očí.

Sanorin - Analergin
– 10 ml – 46 Kč

Používá se jako oční i nosní kapky při alergické rýmě, alergických zánětech spojivek a víček.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.