Dcera autora slavného Večerníčka: Když dávali Rumcajse, ulice se vylidnily! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. dubna 2024

Svátek slaví Jiří, zítra Marek

Dcera autora slavného Večerníčka: Když dávali Rumcajse, ulice se vylidnily!

Dcera Radka Pilaře promluvila o jeho Rumcajsovi.
Dcera Radka Pilaře promluvila o jeho Rumcajsovi. (Foto Aha! – Petr Novotný a archiv rodiny Radka Pilaře)

Všichni jej znají jako tvůrce postaviček Večerníčka a Rumcajse. Radek Pilař (†62) byl ale také skvělý malíř, zakladatel videoartu v Čechách a tak charismatická osobnost, že dokázal nadchnout všechny kolem sebe.  Nebližší rodinu jeho náhlý odchod zasáhl natolik, že se na čas uzavřela do sebe. „Když se řeklo jeho jméno, brečela jsem,“ prozradila Nedělnímu Aha! Pilařova mladší dcera Marina Odvárková Pilařová (36). „Pak jsem přišla na to, že jediná terapie je se tomu postavit,“ říká dcera umělce, který by letos v dubnu oslavil osmdesátiny.

Co se vám vybaví, když se řekne táta?

„Byl to nesmírně inspirativní a tvůrčí člověk, který v druhých dokázal vyvolat nadšení. I když měl nějaké vnitřní splíny, jak to u umělců bývá, já jsem to na něm jako dítě nikdy nepoznala. Žil pro nás, mámu, sestru a mě. Plně se nám věnoval, rodina ho hrozně bavila. Pro mě to byl strašně důležitý člověk. I přesto, že mi bylo jen dvanáct, když odešel, tak mě v životě hrozně ovlivnil. Jaké obsáhlé dílo po sobě zanechal, tak taková to byla osobnost.“

Jak moc vaše dětství ovlivnil Rumcajs?

„Ten první boom Rumcajse zažila sestra, tehdy byla sláva této postavičky nesmírná. Pro mě to byla nedílná součást rodiny, nic mimořádného, byl všude, na stěně, na obrázkách, táta vypadal jako Rumcajs. Mě to přišlo úplně normální.“

Říká se, že Rumcajs byl tehdy tak populární, že se při vysílání vylidňovaly ulice…

„Ano. Máma vzpomínala, že kolem osmašedesátého roku, kdy Rumcajs štval vojáky z Jičína, v tom byla krásná paralela s tehdejší situací. Lidé ho milovali, byl to seriál pro celou rodinu.“

Na co se ve vaší rodině ještě vzpomíná v souvislosti se vznikem Rumcajse?

„Táta byl to perfekcionista. A takhle dělal i Rumcajse. Proto, když chtěl figuru nakreslit pořádně, zkoušel si pro ni sám i chůzi a grimasy, aby dokázal jednotlivé fáze animace dokonale zachytit. Sestra taky vzpomínala, že když maloval postavičky a byl spokojený, usmíval se. A je tu ještě jedna zajímavost. Táta hodně rád pracoval na chalupě. Bylo léto, teplo, a jak se do malování ponořil, tak se potil. A to byl při ilustraci problém. Takže prý nosil na čele i na rukou tenisové nápotníčky, aby mu pot nezasáhl kresbu.“

Celý rozhovor si můžete přečíst v tištěné verzi Nedělního Aha!

Co nevíte o Rumcajsovi…

- Rumcajs se vysílal nejprve jako animovaný seriál. První díl v televizi běžel v neděli 5. listopadu 1967. Dílů je celkem 53. Původní černobílé díly se dodatečně kolorovaly
- Od roku 1969 poslouchaly děti jeho příhody v rozhlase a v roce 1970 se dočkaly první knížky.
- Seriál převzalo celkem 30 televizních stanic a knížku vydalo 14 zahraničních nakladatelství. - Rumcajsovy příhody si mohou přečíst děti i v dalekém Japonsku či Argentině. Nejcizokrajnější název nese knížka v Maďarsku, kde vyšla pod názvem Csirizár, Hínárkóc és Kossibak.
- Ve všech zemích se ale oblíbená postavička z lesa Řáholce nejmenuje Rumcajs. Slovenské děti mu říkají Rumpeľ, francouzské Roróň, švédské Rudolf, německé Rumzeis a maďarské Csirizár. Ale v esperantu zůstal Rumcajs Rumcajsem.



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.